1000 Km Giden Elektrikli Araba

Benzinli ve dizel motorlu araçlar artan yakıt maliyetleri ve çevresel hassasiyetlerle yerlerini yavaş yavaş elektrik motorlu araçlara bırakmaktadır. Elbette bu dönüşüm öyle bir anda gerçekleşebilecek bir durum değildir. Kaldı ki elektrikli araç teknolojilerinin de günümüzde böyle hızlı bir dönüşümü hazır olduğunu söyleyemeyiz. Fakat neredeyse tüm otomobil markalarının elektrikli araçların parlak geleceğinin farkında olduğunu ve bu konuda yatırımlar yaptıklarını söylemek yanlış olmayacaktır.

Elektrikli araçların çok düşük yakıt maliyetleri ve doğa dostu çalışma sistemleri cazibelerini bir hayli arttırmaktadır. Bununla birlikte dolu şarjla gidilebilecek maksimum mesafe, şarj süreleri ve şarj istasyonları gibi bazı soru işaretleri de henüz ortadan kalkmış değildir. Ortalama 200-300 km olan elektrikli araç menzilleri, kullanıcıları elektrikli araç tercihlerinde düşündüren bir husustur. Fakat gelişen teknolojiyle birlikte sektör yetkililerinin 1000 Km Giden Elektrikli Araba teknolojisine kavuşulduğunu ve yakın zamanda elektrikli araçlar için menzil sorunu kalmayacağını ifade eden söylemleri elektrikli araçlar konusundaki beklentileri de bir hayli yükseltmiştir.

Elektrikli Araç Batarya Sorunları ve Menzil

Elektrikli araç teknolojilerinde aslında motor ve mekanik teknikleri konusunda çok fazla tereddüt söz konusu değildir. Elektrikli araçların motor performansları, yol tutuşları, konfor ve donanım seçenekleri benzinli ve dizel araçlara göre dezavantaj taşımamaktadır. Bu araçlardaki asıl sorun batarya konusunda yaşanmaktadır. Batarya kapasiteleri ve buna bağlı olarak araç menzilleri elektrikli araçlarda üzerinde en çok durulan hususlardır.

Otomobil Endüstrisinin sayılı markaları yaptıkları açıklamalarda gelecekteki 10 yıl içinde tek şarjla 1000 Km Giden Elektrikli Araba modellerinin yollarda görülebileceğini ifade etmektedirler. Şarj sürelerinin de akaryakıt almak kadar kısa olacağını belirten bu açıklamalar batarya teknolojilerinde de büyük ilerlemeler yaşandığını ortaya koymaktadır.

1000 Km Menzil Gerçekten Mümkün mü Yoksa Sadece Bir Hayal Mi?

Elektrikli otomobil marka ve modelleri arasında ortalama menzil 200-300 km olup bu limitin en fazla 550 km’yi bulabiliyor. 1000 Km Giden Elektrikli Araba iddiasında bulunan bazı mucitlerse yaptıkları araç modellerinde bu limite ulaştıklarını iddia etmektedir. Kayserili Makine Teknisyeni İsmail Arıca geliştirdiği elektrikli motorun kendi kendini şarj ettiğini ve batarya ömrü bitene kadar şarj ve menzil sorunu yaşanmayacağını iddia ederek dikkatleri üzerine çekmiştir. Elektrikli arabaların yaygınlaşması ile birlikte yakın zamanda yeni araç modellerinin piyasaya çıkacağı tahmin ediliyor. Bu yeni çıkacak araçlarda ise yakıt olarak suyun kullanılması düşünülüyor. Elektrikli araçların yollarda yerini almasının zamanı geldi de geçiyor bile.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.