Android Q İle Neler Geliyor

Google tarafından geliştirilen Android Q sürümü, beta sürüm ardından tanıtıldı. Yeni işletim sistemi olarak geliştirilen sürüm, yepyeni özellikleri ve optimizasyonlarıyla sunuldu. 2019 yılı içerisinde son sürümünde piyasaya sunulacağı belirtilen Android Q, katlanır telefonlarla optimize şekilde tasarım edilmiştir.

5G bağlantı özelliği, işitme engelliler için kolaylık sağlayan uygulamalar, aileler ve çocuklar için konfor sağlayan kullanım özellikleri gibi farklı nitelikleriyle yenilikler getiriyor.

Android Q Özellikleri Neleridir?

Akıllı Cevap, Akıllı Yanıtlama gibi mesaj uygulamalarını kolaylaştıran ve pek çok uygulamayı senkronize kullanmayı sağlayan Android Q, gizliliğin yüksek seviyede sağlandığı bir sürümdür. Güvenlik faktörleri ve gizlilik için 50 farklı ayar olanağı sunuluyor.

Konum gizliliği, sürümün beğeni kazanan özellikleri arasında yer alıyor. Gezinme çubuğunda yenilikler yapan Android, hareketle gezinme sistemiyle yeni bir özellik kazandırıyor. Araba çubuğu yerine aşağı- yukarı- sola ve sağa yönlerinde hareket ederek, sayfalar arasında gezinti veya ana sayfa gibi kolaylıklar sağlanıyor.

İşitme engelliler baz alınarak geliştirilen Android Q Live Caption özelliği, anlık çeviri sistemiyle geliştirilmiş. Yapay zeka formları kullanıldığı belirtilene ve Google makine algoritmalarıyla entegre edilen Live Caption özelliği; telefon konuşmaları ve video izleme esnasında, alt yazı uygulamasıdır.

Anlık alt yazı ve çeviri yapabilen özellik, görüntülü konuşmalarda kolaylık sağlıyor. Ayrıca 5G optimizasyonu sağlanarak hızlı internet ve bağlantı noktası bulma gibi yenilikler eklenmiştir.

Android Q Yeni Sürüm Yenilikleri

Yeni sürümü tanıtılan Android Q’nun son sürümü, yıl sonuna doğru kullanıma hazır hale geleceği belirtiliyor. Android yetkilisi tarafından tanıtılan Q sürümü, yeni işletim sisteminin pek çok özellik ve yeniliği beraberinde getireceğinizi belirtiyor.

Odak Modu, Android Q yeni sürümünün yenilikleri arasında yer alıyor. Dikkat dağıtan ortamlarda ve durumlarda konfor sağlayacağı düşünülen mod, ebeveynler tarafından beğeni alıyor. Karanlık Mod, yeni sürümün özellikleri arasında yer alıyor. Pil tasarrufu sağlayan özelliğin yanı sıra ekran kaydı uygulaması da yenilikler arasında.

Ekstra bir program veya uygulama kullanmaya gerek olmadan, ekran kayıtlarının daha kolay şekilde yapılması sağlanıyor. Mesaj uygulamaları, öneri uygulamalar, senkronize uygulamalar ve yeni optimizasyonlarla geliştirilen Android Q, ekran sürekliliği sağlıyor.

Özellikle oyun uygulamalarında ve hızlı bağlantı seçkilerinde konfor kazandıracak olan Q sürümü, aile bağlantısı özelliğiyle geliştirilmiştir. Ayrıca wi-fi tasarruf modu ve ekstra özellikleriyle, bu yıl içerisinde son sürümün kullanılma sunulacağı belirtiliyor.

Google’ın 17. Sürümü olarak bilinen Android Q, yenilikler ve donanımlarıyla geliyor.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.