Android Telefonlarda Tüm Geçmiş Nasıl Temizlenir?

Yaklaşık 13 yıldır kullandığımız Android Amerikan bir şirket olan- Google- tarafından yapılmış bir işletim sistemidir. Genel olarak çeşitli telefon ve tabletlerde kurulmuş bir şekilde gelir ve kullanıcılarına Google’ın kendi hizmeti olan Youtube, Maps, Gmail,  Search ve daha fazlası programları kullanabilmelerini sağlar. Bu da demek oluyor ki; webde kolayca arama yapabilme ve video izleme gibi bir sürü şeyi tıpkı bilgisayarımızda yaptığımız gibi yapabiliriz. Android tabanlı cihazları dilediğimiz şekilde özelleştirebiliriz. Android geçmiş temizleme de buna verilecek bir örnektir.

Kilit ekranı, duvar kağıdı ve launcherlarla cihazınızın tüm görünür özelliklerini tarzınıza uygun olarak değiştirebilirsiniz. Tüm planlamalarınızı, toplantı ya da özel günleri not alabilir, böylelikle telefonunuzu bir asistan gibi de kullanabilirsiniz. Akıllı telefonlarımızda artık tüm veriler bulunmakta. Bazı kişisel notlar, pin kodları, resimler ve mesajlar daha önce girmiş olduğumuz internet siteleri, hatta banka hesap bilgilerimiz bile yer alıyor. Android geçmiş temizleme önemini burada gösteriyor.

Geçmiş Temizleme İşlemi

Bildiğimiz gibi tüm dünyada kötü niyetli insanlar bu tarz kişisel bilgileri ele geçirmek isteyebiliyor ve bazen büyük sıkıntılara yol açabiliyorlar. Bu içerik hırsızlıklarına karşı kendimizi güvende tutmak için , arama geçmişini  fabrika ayarlarına geri dönmeden temizleyebiliriz. Ayrıca dünyanın en popüler arama motoru Google, yapılan aramaları, ve girmiş olduğumuz web sitelerini kendi havuzunda saklıyor . Google diğer arama motorlarında olduğu gibi yapılan aramalar ve girilen web sitelerini kendi bünyesinde saklı tutuyor.  Bu da kullanıcının rahatsız edici reklamlar veya istenmeyen hizmetlerle karşı karşıya kalmasına sebep olabiliyor. Tüm bunlara maruz kalmamak için arama geçmişini temizlememiz yararımıza olacaktır.

Peki Neler Yapabiliriz?

Ziyaret ettiğimiz internet sitelerini silmekle başlayabiliriz. Android geçmiş temizleme işleminde internet tarayıcınız ilk sırada gelir. Eğer Android tabanlı bir cihaz kullanıyorsanız muhtemelen kullanmış olduğunuz tarayıcı da Google Chrome olmalıdır.

Tarayıcı işaretine tıklayın, sağ üst köşede yer alan üç noktaya basın ve bu ekranda karşınıza çıkacak olan ‘Geçmişi Sil’ sekmesine tıklayın.

Eğer arama geçmişini silmek istiyorsanız; Telefonunuza arandığınız ya da aradığınız çağrıları da silmek isteyebilirsiniz, bunu yapmak için arama ayarlarına girin ve  alt tarafta yer alan üç noktaya tıklayarak ‘’Geçmişi Sil’’ sekmesine basın.

Sosyal medya hesaplarınızdaki arama geçmişlerinizi temizlemek istiyorsanız;

Facebook’da yaptığınız aramaları da Twitter’da olduğu gibi arama sayfasında yer alan x yani sil sekmesine bakarak silebilirsiniz.

Twitter’da yaptığınız aramaları arama çubuğu üzerinde yer alan çarpı işaretine tıklayarak kaldırabilirsiniz.

Instagram’da yapmış olduğunuz aramaları silmek için Ayarlar sekmesinde bulunan ‘Geçmişi sil’ butonuna tıklayarak halledebilirsiniz.

Eğer Android’in satın alma marketi olan Google Play’deki arama geçmişinizi silmek istiyorsanız,  Soldaki menüyü açın, Ayarlar sekmesine dokunun ve Geçmişi Sil seçeneğini seçin.

Böylelikle Android telefonunuzu fabrika ayarlarına dönmeden temizlemiş olabilirsiniz.

 

 

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.