Ay’ın Karanlık Yüzünü Öğrenin

Ay’ın karanlık yüzü pek çok kesim tarafından merak konusu olmuştur. Bu konuda, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nin çok sayıda çalışması bulunmaktadır. Bunu Rusya da yaptığı uzay çalışmaları ile izlemektedir. Son dönemlerde Çin de Ay ile ilgili çalışmalar başlatmıştır. Yapay Ay projesinden sonra, Ay’ın karanlık yüzü ile ilgili de çalışmaları bulunmaktadır. Ay’ın dönüş hızı, Ay’ın karanlık yüzünün aydınlatılması açısından, bazı zorluklar çıkarmaktadır. Bunun nedeni de Ay’ın kendi etrafında ve Dünya etrafında dönmesidir. Bu dönüş hızı da her iki olayda da aynıdır.

 

Ay’ın Karanlık Yüzeyi İçin Araştırma Yapan Ülkeler

Ay’ın karanlık yüzü için araştırma yapan ülkelere, son dönemde Çin de eklenmiştir. Çin, Ay’a bir uzay mekiği göndermiştir. Bu uzay mekiği aracılığı ile Ay’ın karanlık yüzeyinde tarım yapılmaya çalışılmıştır. Bu konuda da başarılı olmuşlardır. Ay’ın karanlık yüzeyinde, pamuk ve patates tarımı yapılmıştır. Tarımı yapılacak bitkiler için, özel korunaklı düzenekler hazırlanmıştır. Çok kısa bir süre önce de pamuklarda yaşam işareti veren filizler oluşmuştur.

 

Ay Projelerinde Çalışma Yapan Ülkelerin Rekabeti

Ay projelerinde çalışma yapan ülkelerin arasında rekabet de bulunmaktadır. Özellikle, son dönemlerde uzay çalışmalarına ağırlık veren Çin, Amerika için bir tehdit unsuru olarak görünmektedir.  NASA hiçbir uzay çalışmasında, Çin ile birlikte çalışmamaktadır. Çin’in yaptığı bu çalışmalar sonucunda, Ay’ın karanlık yüzüne dair bir bulgu bulunmayacağı görüşü yaygındır.

 

Ay’ın Karanlık Yüzüne Ait Görüntülere İlişkin Bilgiler

Ay’ın karanlık yüzüne ilişkin Çin’in yaptığı çalışmalar sonucunda, bazı görüntüler elde edilmiştir. Çorak ve kahverengi bir görüntü elde edilmiştir. Bazı yaşamsal bulgular olduğuna dair bilgiler ise henüz elde edilmemiştir. En büyük kraterinde de durum aynıdır. Çalışmalar yeni olup, olanca gücüyle devam etmektedir. Çin, ayrıca yansıtıcı özellikli bir uydu da fırlatmıştır. Ayrıca Çin’in Ay’ın karanlık yüzüne ulaşması oldukça zordur. Radyo dalgalarının buraya ulaşması da oldukça zordur. Bu nedenle de özel tasarlanan bir robotik uzay aracı düşünülmüştür. Uzaktan kumanda özelliği sayesinde, her türlü veriyi almak mümkündür.

 

Ay’ın Karanlık Yüzü Gizemini Koruyor

Ay’ın karanlık yüzü, her türlü uzay çalışmasına rağmen gizemini korumaktadır. Bu konuda Çin’in tarım çalışmaları, uzaktan kumanda araçları olsa da tam bir bilgiye ulaşılamamıştır. Her geçen gün daha ayrıntılı verilere ulaşılsa da alınan bilgiler istenen boyutta değildir. Ay yüzeyinde su kaynakları ve güneş sistemi yaşı hakkında da çalışmalar yapılmaktadır. Çin’in gönderdiği araç, çok boyutlu bir uzay araştırması için tasarlanmıştır.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.