Bilgisayar Olması Gereken Programlar

Yeni alınan bir bilgisayarda ya da format sonrasında bilgisayarı kullanırken gerekli olacak programların kurulması gerekiyor. Programlar arasında olmazsa olmazlar yer aldığı gibi kullanıcıların özel çalışma alanlarına göre farklı programların da kullanılması gerekecektir. Bu bakımdan listeye göz atarak programları hemen temin etmeye başlayabilirsiniz.

Bilgisayar Olması Gereken Programlar Neler?

Bilgisayar olması gereken programlar kategorilere göre şöyle;

Tarayıcı

İnternet tarayıcı konusunda özellikle Google Chrome kuşkusuz kendi alanının lideri ve her bilgisayar için olmazsa olmazlar arasında. RAM kullanımı yüksek olsa dahi sağladığı avantajlar ve pratik kullanım Google Chrome’u bu alanda ön plana çıkarıyor. 

Bakım ve Onarım

Yeni bir bilgisayar almış olsanız dahi bakım ve onarım düzenli olarak bir plan yapmamız gerekiyor. Bu nedenle de bu bakım ve onarımı yapma aşamasında size yardımcı olacak Advantage SystemCare gibi farklı programları kullanmalısınız. Ücretsiz versiyonu ile yeterli seviyede bir bakım yapabileceğiniz bu uygulama bilgisayarınız için yeterli olacaktır.

Depolama

Bulut depolama ile dosyalarınızı paylaşmak ve saklamak yine bilgisayarınız için oldukça uygun bir çözümdür. Bu aşamada ise Google servislerini kullanıyorsanız Google Drive depolama alanına ya da Dropbox gibi bu alanın ön planda olan programlarını kullanabilirsiniz. 

Medya Oynatıcılar

Bilgisayarda olması gereken bir diğer program türü ise medya oynatıcıları. Bilgisayarınızda multimedya içeriklerinizi açmak istediğinizde bu alanda iyi ve güçlü bir oynatıcı işinizi kolaylaştıracaktır. Tüm dünyada büyük bir popülerliği bulunan VLC Media Player ise ilk olarak tercih etmeniz gerekenler arasında. 

Sıkıştırma Programları

Bilgisayarınızda dosya sıkıştırma ve çıkarma konusunda yine uygun bir program bulundurmalısınız. RAR ve Zip uzantılı dosyalarda işinizi büyük oranda kolaylaştıracak olan WinRaR ilk olarak tercih edeceğiniz uygulama olmalı. WinRaR alternatifi arıyorsanız 7zip tercih edilebilir.

Görsel Düzenleyici

Resim ve görsel düzenlemelerinde ise GIMP gibi başarılı programlar yeterli olacaktır.

Ofis Paketleri

Ofis programında ise Microsoft Office paketi başarılı olsa da ücretli olduğundan dolayı her kullanıcı için uygun olmayacaktır. Eğer lisansınız yoksa Libreoffice gibi alternatifler işinizi görecektir.

Güvenlik

Güvenlik ise tüm bilgisayarlarda öncelikli. Bu konuda popüler ve ücretsiz versiyonlar yeterli koruma sağlayabilir. Avast ise ilk olarak değerlendirmeniz gerekenler arasında.

CD ve DVD Yazma Programları

Eğer CD ve DVD yazmanız gerekiyorsa bu konuda sizin için Nero gibi uygulamalar yeterli olacaktır. 

Belirtilen uygulamalar başlangıç aşamasındaki işlemler için bilgisayarınızdaki işlerinizi kolaylaştıracaktır. Fakat ileri seviye bir fotoğraf düzenleme ihtiyacınız varsa Photoshop gibi daha farklı ve güçlü uygulamalar sizin için idealdir ve yine bilgisayar için kurulması gerekir. 

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.