Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Ekran görüntüsü almanın bir sürü yolu vardır. Sıklıkla telefonlarımızda kullandığımız ekran görüntüsü telefonda kolaylıkla galeriye kaydedilir ve biz silmediğimiz sürece telefonumuzda sürekli yer alır. Gündelik hayatta telefon ve tabletlerde ödev yaparken veya bir anı kaydederken ekran görüntüsünü sürekli alırız. Bilgisayarlarda da kullanılmaya başlayan ekran görüntüsü almak hem çok basittir hem de kısa yolları sayesinde zaman kaybedilmez.

Windows Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma

Ekran görüntüsü almak son derece basit olsa da bu işlemi bilgisayarda yaparken bazı püf noktalara önem vermek gerekir. Windows bilgisayarlarda bu işlem kolay bir şekilde yapılır ve zaman kaybını önler. Bu bilgisayarlarda ekran görüntüsü alabilmek için klavyenin üst kısmında yer alan print Screen (prtscn) tuşuna basıldığında ekranda o anda hangi görüntü varsa hafızaya alınarak kaydedilir. Bu aşama tamamlandıktan sonra paint uygulaması ile kaydedilen görüntü programa yapıştırılır ve kaydedilen görüntü ekrana gelir. Son aşama olarak kaydedilen ekran görüntüsü dosya konumundan farklı kaydet tuşu ile görüntü bilgisayarda herhangi bir yere kayıt edilir.

Windows 8.1 de Ekran Görüntüsü Alma

Bu tip işletim sistemi olan Windows bilgisayarlarda eski sürüme göre ekran görüntüsü almak oldukça kolaydır ve ekran görüntüsü almanın hiçbir zorluğu yoktur. Windows Logo+Print Screen tuşuna aynı anda basarak kayıt edilen ekran görüntüsü Resimler/Ekran Görüntüleri klasörüne otomatik olarak eklenir.

Bir başka ekran görüntüsü alma yolu ise ekran alıntı aracı kullanılır. Ekran alıntısı aracını açmak için Windows arama kısmından ekran alıntısı aracı seçilir. Ekran alıntısı yakalamak için alıntı aracında mod sekmesi tıklanır ve istenilen ekran alıntısında yakalanmak istenen ekran görüntüsü seçilir. Menü ekran alıntısı yakalamak için aracı açtıktan sonra kaydedilmek istenen ekran menüsü açılır. Ctrl+prtscn tuşları aynı anda basılı tutularak ekrandaki bütün görüntü yakalanır ve kaydedilir.

Ekran Görüntüsü Almanın Kısa Yolları

  • Fn+Print Screen

Paint uygulaması ile birlikte çalışan bu kısayol Günümüzde ekran görüntüsü almada en sık rastlanan kısayoldur. Paint uygulamasına kaydedilen görüntü isteğe bağlı olarak bilgisayarda herhangi bir yerde kaydedilebilir.

  • Windows+Print Screen

Windows işletim sistemi olan bilgisayarlarda kolaylıkla kullanılan bu kısayol Günümüzde sık kullanılan kısayollardan bir tanesidir. Kaydedilen görüntü direkt ekran görüntüleri klasöründe yer alır.

  • Ekran Alıntısı Aracı

Günümüzde sık rastlanan kısayollardan bir tanesi olan ekran alıntısı aracında kaydedilmek istenen görüntü yakalanır ve kaydedilir.

  • Windows+Shift+S

Bu 3 tuşa aynı anda basıldıktan sonra ekran görüntüsü almak istenen bölüm seçilerek Paint uygulaması ile kaydedilir.

Alt+Print Screen = Bu tuşlar ile de Paint uygulamasını açarak kaydedilen görüntü bilgisayarda istenen yerde depolanarak saklanır.

Print Screen = Bu tuşa basıldığında görüntü otomatik olarak kayıt edilmiyor ve Paint uygulaması ile kaydedilmek istenen görüntü bilgisayarda herhangi bir yerde kayıt oluyor.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.