Clubhouse Nasıl Kullanılır 

Nisan 2020 de dünyada büyük bir yankı uyandıran uygulama, ülkemizde ocak ayından itibaren ilgi görmeye başladı. Sosyal medya uygulamaları arasında farklı bir platform olarak, kendini gösteren Clubhouse’’ sesli uygulama’’ olarak kullanıcılara hizmet veriyor. Kısaca; bir nevi dijital bir radyo ve sempozyum uygulaması olan Clubhouse nasıl kullanılır konusunda kullanıcıların kafasında birçok soru işareti bulunmakta.

Özellikle davetiye sistemi çalışması, uygulamayı henüz kullanmayanlar arasında merak uyandırmış bir durumda bulunuyor. Peki tam olarak Clubhouse nedir? Nasıl bir kullanımı vardır ve kullanmak için neler yapmak gerek?

Nedir Bu Clubhouse Uygulaması?  

Yönetici tarafında oluşturulan sohbet odaları ile, diğer uygulamalardan farkı olarak sadece sesli sohbet etme imkânı sunan Clubhouse, Türk kullanıcılar tarafından yeni yeni rağbet görmeye başladı.  Sohbet odasında ki bir konuya dahil olabilmek için, izin isteyip öyle dahil olunabilen Clubhouse, şimdiden dünyada 1 numaralı uygulama olma yoluna girmiş gibi görünüyor.

Sadece İOS Kullanıcıları Faydalanabiliyor 

Şu anlık sadece İos kullanıcılarına hitap eden uygulama Android işletim sistemi kullananların hizmetine girmemiş durumda. Alpha Exploration Co. Yazılım şirketi tarafından, hizmete sunulan Clubhouse, kullanıcılarına sesli bir ortam sağlayan bir sosyal platform durumunda. Uygulamaya davetiye olmadan girmek mümkün olmamakla birlikte, ancak yakın çevrenizde kullanan bir arkadaşınız vasıtası ile girme şansınız olabilmekte. Bir yakınınızın olmaması durumunda ise, sistem sizi onay sırasına alıyor. Clubhouse nasıl kullanılır kısmında insanların günden güne merakı büyümekte.

Sohbet Odası Nasıl Kurulur? 

Uygulamayı indirdikten ve kabul edildikten sonra, önce kendinize uygun olan sohbet konularını veya alanlarını seçmeniz isteniyor. Örneğin; Sanat, spor, yemek, gündem vs. Gibi konuları en başta seçerek, karşınıza gelecek odaları görebilmektesiniz.  Ana sayfanızda gezerek, girmek istediğiniz odaya giriş sağlayabilirsiniz. Sohbet odası kurmak içinde, sohbet odası başlat kısmını seçerek, aynı zamanda da konunuzu da belirleyerek odanızın başlangıcını yapabilirsiniz.

Sohbet Odasına Katılımcı Nasıl Olunur?  

Clubhouse nasıl kullanılır sorusundan bir o kadar çokta, nasıl bir odaya giriş sağlanıp, konuşma yapmak için giriş sağlanır sorusu da kafaları fazlasıyla meşgul etmekte. Öncelikle Clubhouse şöyle bir kural vardır. Yöneticinin yani sohbet odasını kuran kişinin, izni ve onayı olmadan katılımcı olamıyorsunuz. Yönetici onayı gelmeden, sadece dinleyici olarak sesli yayına katılabiliyorsunuz.

Bunun için herhangi bir onay söz konusu değil. Sadece söz hakkı alabilmeniz için onaylanmanız gerekmekte. Söz konusu durum içinde yayın sırasında, el kaldırarak söz hakkı isteyebiliyorsunuz. Sonrasında da yönetici uygun durumlarda sizin mikrofonunuzu kapatarak sesinizi engelleyebiliyor. Bu da karmayı kolay bir şekilde önlemiş oluyor.

Görüntülü Konuşma ve Fotoğraf Paylaşımı Bulunmuyor 

Clubhouse uygulamasında, video konferans, fotoğraf paylaşımı ve gönderi gibi seçenekler bulunmuyor. Sadece sesli konferanslar şeklinde oda oda kişisel kanallar mevcut. Ios kullanıcılarına hitap eden uygulama, ileri de Android işletim sistemlerine de hizmet vereceği söyleniyor. Kısa zamanda büyük bir kitleye ulaşmayı başaran Clubhouse da daha ne gibi yenilikler olacağı ise merak konusu durumunda.

 

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.