Clubhouse Uygulaması

Son günlerin dillerden düşmeyen uygulaması Clubhouse birçok sosyal medya kullanıcıları tarafından merak unsuru oldu. Viral bir şekilde bir anda ortaya çıkan ve gündem olan Clubhouse uygulaması herkesin göz odağı durumunda. Bir anda ünlü olmasıyla birlikte uygulamanın nasıl kullanılacağı ya da amacının ne olduğu araştırılmaya başlandı. İnstagram, tiktok rekabeti sürerken şimdi Clubhouse sosyal medya platformları arasında yerini aldı.

Clubhouse uygulamasına karşı yenilik düşkünü kullanıcılar büyük bir ilgiyle karşıladılar. Özelliklerini keşfeden ve uygulamanın nasıl çalıştığını anlamaya çalışan kullanıcılar Clubhouse uygulamasını çoktan kullanmaya başladılar bile.

Clubhouse Kullanımı

Yeni çıkan sosyal medya platformu Clubhouse, bilinen sosyal medya araçlarından çok farklı konumda yer almaktadır. Gerek içinde bulunan özellikleri gerekse yazılım tipi açısından farklılık göstermektedir. Clubhouse uygulamasında fotoğraf paylaşma ya da beğeni ve yorum gibi Instagram’da bulunan özellikler bulunmuyor. Diğer uygulamalardaki gibi bir ana sayfa profil benzeri bölüm yok. Ve bu uygulama sadece IOS kullanıcılarının telefona indirebileceği bir uygulama olarak biliniyor.

Uygulamanın ana özelliği ise sesli sohbet yapılabilmesi. Clubhouse özellikleri incelenirse özellikleri şu şekilde, uygulamaya üye olan kullanıcıların karşısına tercih edebileceği kategoriler çıkıyor. Bu kategorilerde uygulamanın sunduğu iletişim biçimi sesli konuşarak gerçekleşiyor. Kullanıcı ses odasında konuşanları dinleyebiliyor. Aynı zamanda kendi de konuşabiliyor. Kullanıcı yapılan konuşmaya katılmak için yer alan  moderatörden onay almak zorundadır.

Clubhouse Üye İşlemi

Kullanmaya alışık olunan sosyal medya platformlarına üye olmak kolay bir şekilde gerçekleşiyor. Clubhouse uygulamasında bu durum biraz farklı. Uygulama telefona indikten sonra uygulamayı kullanacak kişinin kullanıcı adı belirleyip SMS ile hesabını doğrulaması gerekiyor. Daha sonra hesap bekletilirken daha öncesinde uygulamaya üye olan bir kullanıcının davetiye yollaması üzerine bekletmeden üye işlemi gerçekleşiyor. Üyelik tamamlandıktan sonra kullanıcı karşısına çıkan kategorilerden isteğine bağlı olarak seçim yapması üzerine sohbet eden kullanıcıları dinleyebilir ve onların sohbetlerine katılabilir.

Clubhouse Davetiye İşlemi

Clubhouse uygulaması üyelik işleminde kolaylık sağlamak adına davetiye gönderme sistemini sunmuştur. Uygulamayı indirmiş ve kullanıma başlamış bir kullanıcı başka bir kullanıcıya davetiye göndererek üye olmasını sağlayabilir. Davetiye kodu girilerek bu işlem gerçekleşir. Davetiye kodunu kullanıcı yakınından edinebileceği gibi Twitter üzerinden de Clubhouse yazılarak kod gönderimi sağlanabilir. Bu iki yöntem kullanılarak kod alımı sağlanmaktadır.

Clubhouse Sadece IOS’ta

Sıradanlıktan uzak ve bir anda kullanıcı sayısı artan Clubhouse uygulaması şu an sadece IOS telefon kullanıcıları tarafından kullanılıyor. Davetiye sistemi üzerine kurulu olmasının yanı sıra bu yöntemle seçili kullanıcıların işine yarayan bir uygulamadır. Android işlemcilerin üzerine çalıştığı Clubhouse uygulaması kısa sürede bu kadar ün sahibi olmasının nedeni benzersiz olmasıdır. Clubhouse’a benzer bir uygulama geliştirilir mi bilinmiyor. Fakat anında yayılması ve  kullanıcıların uygulamayı  indirip kullanmaya başlaması büyük değer sağlamaktadır.

Formun Üstü

Formun Altı

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.