Dünya HDD’yi Hayatından Çıkarıyor

HDD yani Hard Diskler, kullanımdan yavaş yavaş kalkıyor. Sürücü olarak tasarlanan ve uzun yıllar bilgisayara sistemlerinde kullanılan HDD, depolama birimidir. Hard Disk Drive, bilgisayarlarda kullanılan bilgilerin saklanması ve korunmasında görevli olan mekanizmadır.

Ancak son yıllarda sürücü sistemlerinin ve sanal depolama sistemlerinin gelişmesiyle, HDD kullanımı azalıyor.

HDD Nedir?

Bilgisayara sistemlerinde kullanılan temel iki çeşit hafıza vardır. Bunlardan ilki; Hard Disk Drive diğer ise RAM’dır. Sürekliliği gereken bilgilerin saklandığı hafıza HDD, geçici bilgilerin saklandığı hafıza ise RAM olarak biliniyor.

Hard disk içerisinde bulunan mil ile süreklilik halinde bir dönüş sağlanıyor. Mekanizma bu sistem üzerinde çalışıyor. Milin dönmesi esnasında okuma ve yazma işlemi gerçekleştirilerek, bilgi kaydı sağlanıyor. Manyetik plakalar üzerine diske aktarım sağlanır.

SSD Nedir?

Solid State Driver olarak bilinen SSD, hard disklerin işlevini yapabilen NAND belleklerden oluşan sistemdir. Hard disklere alternatif olarak kullanılan SSD sürücüler, kalıcı depolama özelliği gösteriyor. RAM sistemine benzer özellikler taşıyan SSD teknolojisi, geçici hafıza olmadığı için daha caziptir.

Katı hal sürücüsü olarak bilinen SSD, HDD’lerin yerine kullanılan sürücü sistemidir. Depolama sistemi olarak geliştirilen teknoloji, Negative- AND yani NAND flaş bellek yordamıyla kullanılıyor.

Hareketli parçalar yerine sabit- katı parçalar kullanan SSD, çok sayıda NAND yongasının taşınmasına olanak sağlıyor.

İlk HDD Ne Zaman Yapıldı?

İlk olarak üretilen hard disk drive, 1956 senesinde imal edilmiştir. IBM tarafından geliştirilen HDD, 1,5 ton ağırlığına sahipmiş. İlk hard disk üretiminden sonra, ilk bilgisayar üretimi gerçekleşmiştir. 305 RAMAC modeli olarak tasarlanan HDD, günümüz bilişim dünyasının atası olarak kabul edilir.

1,5 tonluk ağırlığına rağmen toplamda 5 mb kapasitesi bulunan RAMAC, zamanla daha minimal boyutlardaki hard disklere dönüşmüştür. Tıpkı ilk buharlı trenden sonra günümüzde kullanılan ultra hızlı trenler gibi, yeni bir çağın başlamasına vesile olan fiyakalı hard disktir.

RAMAC’tan sonra 1961 senesine kadar, toplam 1000 adet aynı kapsamda hard disk üretilmiştir.

Seagate SSHD Sistemi

Katı hal sabit diski olarak geliştirilen SeaGate sürücüsü, HDD ve SSD’lere alternatif olarak daha yüksek performansla imal edilmiştir. Daha iyi oyun deneyimi elde edilmesi için güçlü donanımla entegre edilen sürücü, FireCuda olarak biliniyor.

2 TB depolama alanıyla dosyalara, oyunlara geniş alan olanağı sağlıyor. 25 GB kapasitedeki 40 oyunu depolama olanağı sağlayan SSHD teknolojisi, HDD’lerin kullanımını yüksek performansla geçmişte bırakan sistemdir.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.