Dünyayı Sarsan Yeni Tip SARS-Cov-2 

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 yani korona virüs ile ilgili her geçen gün yeni araştırmalar ve bilgiler ortaya çıkıyor. Varlığından bile haberimizin olmadığı bu yeni tip virüsün nasıl ve ne şekilde bulaştığı ve ne tür ortamlarda yaşadığına dair her geçen gün yeni iddialar ortaya çıkıyor. Malezya’da yapılan bir araştırma da virüste mutasyon keşfedildiği ve bu mutasyona uğrayan şeklinin daha bulaşıcı olduğu söylendi.

ABD’de yapılan bir araştırma da ise tam tersi şekilde mutosyana uğrayan şekildeki virüsün zayıfladığına dair iddialar ortaya atıldı. Mutasyon denilen olay aslında virüsün yaşam alanında gerçekleşen doğal bir olay. Dünyayı etkisi altına alıp düzenini değiştiren Covid-19 hakkında hem iyi hem kötü yönde araştırmalar mevcut.

Bir Virüs Neden ve Niçin Değişime Uğrar

Edinilen bilgilere binaen virüs ve virüsler genetiklerinin bir sonucu olarak devamlı olarak mutasyon geçirir. Yani değişir. Bu kısım büyük genetik değişim ve küçük genetik değişim olarak ikiye ayrılır. Büyük genetik değişimlere bakacak olursak yeniden birleşme üzerine değiştiği söylenebilir. Küçük genetik değişim ise hafif değişim olarak geçer.

Virüs eğer hafif genetik değişime uğrar ve mutasyon gelişir ise bu durum virüsün etkisinin azaldığına işaret olabilir. Fakat yeniden birleşme denilen büyük genetik değişim söz konusu olursa bu türü insanları etkileyebilir. Örneğin; bir hayvanda bulunan başka herhangi bir virüs ile birleştiği taktirde insan hayatını etkileyeceği söyleniyor.

Değişim Nasıl Gerçekleşiyor?

Korona ismi Latince de taç anlamına geliyor. Covid-19 ismini, etrafını saran ve taç oluşturan protein kapsüllerinden alıyor. Bu kapsül proteinler incelendiğinde dikene benzer şekilde sivri olarak görünür. Bu sivri olan uçlar bir canlı hücreye virüsün tutulmasına yardımcı oluyor. Hücre içine girmeyi başaran ve virüsler adeta kopyalama sistemi gibi çoğalmaya başlıyor. Binlerce çoğalan virüsler bu kopyalama sırasında bazen hata veriyor ve virüs işte tam da bu esna da mutasyona uğruyor.

Korona virüs ayrıca RNA genlerini kopyalayarak çoğaldıkları için yüksek oranlarda mutasyona uğrayabiliyor. Bir virüs DNA genomlarından gelirse mutasyon oranı da azdır.

Yukarıda virüsler nasıl mutasyona uğrar bahsedildi. Peki bu mutasyon kötü bir gelişme mi ? Endişe etmemek elde değil. Aslında mutasyon virüs doğasında olan bir gerçek. Buna mani olmak imkansız. Ne tür bir mutasyona uğradığını burada bilmek önemli. Mutasyon bir virüsü daha bulaşıcı ve öldürücü yaparken tersinin de olması mümkün.  Bulaşıcılığının artması daha ölümcül sonuçlar verebileceği yönünde. Buda vücutta fonksiyonları etkilediği için ve yoğun sağlık hizmeti ihtiyacının artmasından kaynaklı yeteri kadar tedavi imkânı bulamamak demek.

Diğer taraftan gelen uzman açıklamaları ise daha ölümcül olan virüsün bulaşıcı etkisinin daha az olması demek. Şu an uzmanların elinde virüsün nasıl bir mutasyon geçirdiğine ve daha ölümcül olup olmadığına dair herhangi bir veri bulunmamakta.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.