Elektrik Enerjisi Kullanan Hava Araçları: Elektrikli Uçaklar

Elektrikli uçaklar, elektrik enerjisi kullanarak çalışan uçak türleridir. Günümüzde küçük kapasiteli batarya ile çalışan insansız hava araçları ve dronların kökenini de oluşturan ve elektrikle çalışan model uçaklar 1970’lerden beri bilinen araçlardır.

Elektrikli Uçakla İlk Uçuş

Elektrik enerjisi ile çalışan uçak içerisinde insan bulunduğu durumda  ilk uçuşunu 1973 yılında gerçekleştirmiştir. Daha sonra elektrik ile uçma fikri için çalışmalar devam etmiş ve 2015-2016 yılları arasında İsviçreli bir işadamı tarafından yönetilen ve güneş enerjisi ile çalışan deneysel uçak projesinde Solar Impulse adı verilen uçak dünya etrafında dolaşımını tamamlamıştır.

Elektrikli Uçakla Yolculuk

Elektrikli yolcu uçakları  kullanımı için imkan sunan, sürekli değişen ve gelişen teknoloji çağında ne yazık ki bu araçlar ekonomik kâr oluşturmadıklarından dolayı dijital dünyada yaygınlaşamadılar. Uçuş için gerekli olan ağır bataryaların maliyetlerinin yüksek olması ve batarya ile aynı ağırlıkta kullanılan jet yakıtı ile daha fazla enerji sağlanarak daha fazla yol kat edilmesi elektrikli yolcu uçakları kullanımı için çok daha uzun bir süre beklenmesi gerektiğini gösteriyor.

2022’de Uçacak Proje İçin İlk Sipariş Amerika’dan

 İsrailli Eviation firması tarafından yapılan çalışmalarda Alice isimli elektronik bir uçak geliştirildi. Yaklaşık 6 ton yük taşıyabilen bu aracın 3 ton yükünü bataryası oluşturmakta. 2022’ de kullanıma geçmesi planlanan Alice, 9 yolcu taşıyabiliyor. Uçağın ilk siparişi ABD’de alındı. Alice’nin teknik özellikleri şöyle sıralanabilir:

 • Kapasitesi: 9 yolcu / 2 pilot
 • Kabin Durumu: Basınçlı
 • Seyir irtifası: 10,000 feet
 • Seyir Hızı: 480 km/saat
 • Menzil: 1.046 km
 • Enerji Paketi: Li-lon – 900 kWh
 • Uçağın Çıkabileceği Yükseklik: 30,000 feet
 • Ulaşabileceği Maksimum Hız: 629 km/saat
 • Uçağın Uzunluğu: 12.2 m
 • Kanat Açıklığı: 16.12 m
 • Kalkış Ağırlığı: 6,350 kg
 • Motor Gücü: 3X260 kW

Eğer Alice, elektrikli yolcu uçakları envanterine ilk sırada girebilirse dünyada yaklaşık 170 şirketin de elektrikli uçak üretim projeleri de değer kazanacak.

Elektrikli Uçaklar Ne Zaman Hayatımızda Olacak?

Birçok Avrupa ülkesi araç kullanımımda elektrik enerjisi kullanımını hayata geçirerek benzin ve dizel kullanımını yasaklamayı planlarken, elektrikli uçaklar içinse bu durum daha uzak görünüyor. Elektrikli uçakların en büyük sorunu batarya ağırlıkları. Bunun yanı sıra jet yakıtı kullanılan uçaklara göre yolcu/ağırlık oranının elektrikli uçaklarda olumsuz olması durumu da cabası. Güncel çalışmalar ile bu iki durum iyileştirerek tahmini olarak yaklaşık 20-30 sene sonra insanoğlunun elektrikli yolcu uçakları kullanarak yolculuk yapacağı düşünülüyor.

 

Elektrikli Uçuş Hedefine Yürüyenler

2009’ da ABD’ de kurulan MagniX isimli, elektrikli uçaklar için motor üreten şirket ise, 2021 yılı sonlarında, 160 km menzile sahip elektrikli uçaklarını hizmete sokmayı umduğunu açıkladı. Yine bu sektördeki Rolce Royce ve Airbus firmaları ise hibrid elektrikli uçak çalışmalarını iptal ettiklerini duyurmuşlardır.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.