Everest Dağı’nın Yüksekliği Kaç Metredir?

Yeryüzünün zirvesi olarak kabul edilen Everest Dağı’nın yüksekliği 8 bin 848 metre olarak kabul edilmektedir. İlk olarak 1954 yılında ölçümü yapılan dağın yapılan son ölçümüyse 1999 yılında GPS cihazlarıyla yapılmıştır. İlk ölçümde ortaya çıkan 8 bin 848 sonucu dağın günümüzde kabul edilen yüksekliğidir. Son ölçüm sonucunda dağın yüksekliğinin iki metre daha fazla olduğu belirtilmiş olsa da bu ölçüm sonucu çok az sayıda kesimce kabul edilmiştir. Zaman içerisinde yaşanan depremler ve benzeri doğa olaylarıyla birlikte “Everest Dağı’nın yüksekliği kaç metredir?” konusunda farklı değerlendirmeler ortaya atılmıştır.

Bu değerlendirmelerin hangisinin doğru olduğu konusunda ise değerlendirmelerin dayandırıldığı bilimsel alt yapının büyük bir önemi vardır. Şayet bilimsel kanıtlar sunularak bu değerlendirmeler yapılıyorsa bu bilimsel bir bilgi olarak kabul edilebilir ve herkes tarafından da kabul edilir.

2015 Depremi ve Everest Dağı’nın Yüksekliğinin Yeniden Ölçülmesi

Dünya’nın en yüksek noktası olarak kabul edilen Everest Dağı’nın zirvesi bu önemiyle birlikte birçok spekülasyona da sebep olmaktadır. Dağın yüksekliğine ilişkin kabul gören ölçümün 1954 yılında yapıldığı ve o zamandan bu güne birçok doğa olayı yaşandığı, bu doğa olaylarıyla birlikte dağın yüksekliğinin azaldığı yönünde birçok söylenti konuşulmaktadır. Özellikle K2 dağıyla arasında çok fazla yükseklik farkı olmaması ve yeryüzünün zirvesinde değişiklik olmuş olabileceğine dair iddialar sebebiyle Nepal Hükümetince dağın yüksekliğinin yeniden ölçülmesine karar verilmiştir.

Nepal’de 2015 yılında gerçekleşen şiddetli depremin Everest Dağı’nı çok fazla etkilediği ve dağın yüksekliğinin bu etkiyle azaldığı yönünde iddialar yeni bir ölçüm yapılması konusunda Nepal yetkililerini harekete geçirmiştir. Bu durumun neticesinde Himalaya Sıradağları’nın Nepal ve Çin sınırında bulunan dağın yüksekliğinin yeniden ölçülmesi için ekip görevlendiren Nepal hükümeti bu sayede  “ Everest Dağı’nın Yüksekliği Kaç Metredir?” sorularına da net cevap vermeyi ummaktadır. Ölçüm heyetinin uydu teknolojisiyle yapacağı ölçümün iki yıl süreceği tahmin edilmektedir.

İstanbul’un Fethinin 100. Yılında Dünyanın Zirvesi

İstanbul’un fethinin 100.yılının kutlandığı 29 Mayıs 1953 tarihinde Everest’in tepesine ilk kez adım atılmıştır. Kraliyet Coğrafya Derneği ve Himalaya Dağcılık Komitesi’nin destekleriyle oluşturulan tırmanma ekibinden Yeni Zelandalı Edmund Hillary ve Nepalli Tenzing Norgay 29 Mayıs 1953 tarihinde zirveye il kez adım atan dağcılar olmuşlardır. Yapılacak ölçümle “Everest Dağı’nın Yüksekliği Kaç Metredir?” sorusunun cevabı bulunacak olup ölçüm sonucunda yüksekliğin artmış olması durumda zirveye tırmanmak isteyen dağcıların heyecanı daha da artacaktır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.