Fotoğraf Çekiminde Yapay Zeka Gücü

Yapay zeka; bir bilgisayarın çeşitli faaliyetleri zeki canlıların misali yerine getirmesi olarak tanımlanıyor. Tamamen bilgisayar ve robot sistemlerle alakalı olan Yapay Zeka tanımı, kullanılan makine ve sistemlerin daha nitelikli çalışması için yapılan geliştirmeler olarak değerlendirilebilir.

Mobil cihazlarda kullanılan yapay zeka fonksiyonları, kamerada aranan özellikler arasında yer alıyor. Bir makinenin, insanın görme kapasitesiyle aynı oranda kalite elde etmesi mümkün değildir, ancak fotoğraflar ve video çekimlerinde yüksek çözünürlük ve iyileştirme özellikleriyle, telefonlarda olması beklenen özellikler arasında yer alıyor.

Mobil Cihazlarda Yapay Zeka

Sosyal medya alışkanlığı, akıllı telefon sistem geliştirmeyle doğru orantıda giden ve yapay zekanın geliştirilmesinde önemli olan unsurlar arasındadır. İnsanlar daha kaliteli fotoğraflar çekmek, daha şık duran videolar hazırlamak üzere akıllı telefonların neredeyse sadece kamera özelliklerine odaklanıyor.

Ön ve arka kamera, odaklanma özellikleri, parlaklık ve çözünürlük özellikleri gibi değerlendirmelerin tamamı, kişiyi en güzel hangi telefonun resmedeceğiyle alakalı olarak değerlendiriyor. Oysa ki kişiyi olduğu gibi en doğal formuyla çekebilmeyi başaran henüz bir yapay zeka yoktur. 2 boyut kavramı, 3 boyutlu insanoğlunun güzelliğini resmetmeye henüz yeterli değil.

Video çekimleri, fotoğraflara nazaran daha canlı ve gerçekçi görünse de tıpkı aynalar gibi “yansıma” çekimi yaptığı için en ideal görüntü yapay zeka ile görüntülenemiyor. Belki yeni sistemler, “kişinin gözünden Dünya” temasını geliştirmeyi başarabilir ve kamera bakış açısında devrim niteliğinde bir buluş tasarım edebilirler?

Akılı Telefonlarda Yapay Zeka, Gerçekten Güçlü mü?

Sahne algılama ve beyaz dengesini sağlama gibi nitelikleriyle kullanılan yapay zeka, odaklama ve nesneyi ön plana çıkarma gibi özellikleriyle, akıllı cihazları geliştiriyor. Fotoğraf çekimlerindeki alt bilinci yani egoyu okşamayı başaran yapay zeka, en şahane görüntüyü, yani kişileri anlık görüntülemede en harika biçimde görüntülemeyi başarıyor.

Örneğin MediaTek, Helio P90 ile ileri yapay zeka mimarisi sunuyor. APU 2.0 işlemci birim ile yapay zeka performansıyla beğenilen sistemler arasında yer alıyor. Mimari ve teknolojiyi birleştirmeyi başaran MediaTek, diğer sistemlere oranla 4 kat daha güçlü performans sergiliyor.

Mobil cihazların daha verimli kullanılmasını sağlayan yapay zeka formülü, pil kullanımının tasarruflu ve daha uzun ömürlü kullanılmasını da destekliyor. Google Lens uygulaması ile artırılmış gerçeklik formu sunan yapay zeka teknolojisi, ISP (imaj sinyal işlemcisi) sayesinde yüz tanıma sistemi ve ortam tanıma- algılama modülleri sunuyor. Sürekli geliştirilen ve yenilikler eklenen yapay zeka mimarisi, teknolojik cihazlara entegre edilerek daha verimli kullanım olanağı sağlıyor.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.