Geleceğin Teknolojisi Nano Teknoloji

Nano, Latinceden gelen bir kelime olup çok küçük boyutlarda anlamına gelir. Son yıllarda bilim adamları ve mühendisler tarafından en çok incelenen bilim dalı haline gelen nano teknoloji hayata çok büyük yenilikler ve ilkler getiriyor. Artık tıp alanından tekstile kadar her alanda nano teknoloji kullanılıyor.

Metrenin milyarda biri boyutunda olan partiküllürin analiz edilip yeni bir karaktere sahip olmasını sağlayan nano teknoloji yüksek maliyetleri ile henüz yaygın bir alanda kullanılmaya başlanmasa da her geçen gün ilerleyen ve gelişen bir bilim dalı.

Günümüz teknolojisine de yön veren ve bu anlamda yeni ürünlerin de ortaya çıkmasını sağlayan nano teknolojiyle ilgili detaylı bilgi almak için teknolojigunlugu.net linkine tıklayabilirsiniz.

teknolojigunlugu.net Geleceğin Teknolojisi Nano Teknoloji

teknoloji

Nano Teknoloji Ürünleri

Nano teknolojinin şimdilik en çok kullanıldığı alan tekstil ve dokuma alanıdır. Bu alanlarda da temizlik amaçlı olarak kullanılan nano teknoloji halılarda ve takım elbiselerde ilk olarak kullanılmaya başlandı. Halılarda kullanılan nano teknoloji ile bakteri üremesi engellenirken, takım elbiselerde de kir ve lekeyi önleme amaçlı olarak kullanılıyor.

Kimya sektöründe boya alanında tercih edilen nano teknoloji ile boyalar artık silinebilir, kendini temizleyebilir ve uzun yıllar canlılığını koruyacak şekilde kullanılabiliyor. Son olarak da 2011 yılında Akdeniz Üniversitesinde bitkilerde kullanılan nano teknoloji sayesinde bitkiler daha hızlı fotosentez yapabilir hale gelmiş bunun sonucunda bitkiler daha hızlı büyümüş ve daha fazla verim alınabilir hale gelmiştir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.