Jailbreak Nedir?

Jailbreak, Apple’ın işletim sistemlerinde yer alan kısıtlamaların ortadan kaldırılması amacıyla geliştirilen bir erişim işlemidir. İngilizce kökenli bir kelime olan jailbreak kelimesinin anlamı hapisten kaçma, zincirleri kırma demektir. Bu sistem, Apple marka cihaz kullananlara normalde izin verilmeyen eylemleri yerine getirme olanağı sunar.

Android işletim sisteminde yer alan ve cihaza kök erişim izni veren root ile benzer özelliktedir. Jailbreak, gayri resmi yollarla bir topluluk tarafından geliştirilmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nde yasaldır. Ancak Apple bu işlemin cihazı garanti dışı kılan bir işlem olduğunu bildirmiştir.

Jailbreak Kullanım Amaçları

Android ile karşılaştırıldığında iOs işletim sisteminin kişiselleştirme ve yönetim özellikleri daha kısıtlıdır. Jailbreak işlemi öncelikle Apple cihazların ara yüzlerinde kişiselleştirme yapma, cihazı daha iyi yönetip kontrol edebilme ve yazılımda izin verilmeyen özelliklere erişme amacıyla kullanılır. Ayrıca Jailbreak işlemi sayesinde kullanıcılar normalde iOS uygulama mağazasında bulunmayan uygulamaları, temaları ve eklentileri edinebilir.

Ancak bu uygulama ve eklentilerin doğuracağı sorunlardan Apple sorumlu değildir. Bunun yanında bazı Jailbreak yöntemleri sayesinde kullanıcılar üçüncü parti yazılımları ve eklentileri edinmeyi sağlayan ve APT istemcisi olan Cydia’yı da otomatik olarak yüklerler. Cydia’da yer alan yazılımların çoğu indirilebilir niteliktedir.

Kullanıcılar uygulamalar üzerinde hatta işletim sisteminin kendisinde değişiklikler yapabilir ve modifiye edebilir. Böylece cihazın ara yüzünde kişiselleştirme yapabilir, cihaza istediği özellikleri ekleyebilir ya da kaldırabilirler. Ayrıca yazılım geliştirebilir ve cihaz üzerindeki sıkıntıları giderebilirler. Kullanıcılar bu amaçlarla Jailbreak uygulamasını yüklemektedirler.

Jailbreak Çeşitleri

Jailbreak işlemi için üçüncü kişilerce geliştirilen Jailbreak çeşitleri vardır. Cihaza göre Jailbreak çeşidi değişebilir. Ancak Jailbreak çeşitlerinin hepsi temelde cihazda modifikasyon yapabilme ve kısıtlamaları kaldırma amacıyla kullanılır. Jailbreak çeşitleri Tethered (bağımlı), Semi-tethered ( yarı bağımlı), untethered (bağımsız) ve semi-untethered (yarı bağımsız) olarak sıralanır. Temeli aynı olan bu çeşitler bazı özellikleriyle birbirlerinden ayrılır.

Tethered (Bağımlı)

Bu Jailbreak çeşidi bağımlı özelliktedir. Cihazın sadece başlatımlık kısıtlamalarını kaldırır. Bu çeşit, genellikle cihazın kapatılması, bozulması durumunda ya da şarjı bittiğinde cihazı yeniden başlatabilmek ve sınırlamaları kaldırabilmek için kullanılır. Ancak cihazın açılması için bile bilgisayara gerek vardır. Bu nedenle Tethere (bağımlı) ismini almıştır.

Semi-Tethered (Yarı Bağımlı)

Bu çeşit de tıpkı bağımlı Jailbreak çeşidi gibi cihazın kısıtlamalarını sadece bir başlatımlık olarak kaldırır. Ancak yeniden başlatılırken sadece cihazın kısıtlanması yönüyle bağımlı olanlardan ayrılır. Yani cihaz bilgisayara gereksinim duymadan açılabilir. Ancak kısıtlamaların kaldırılması için bir bilgisayara ihtiyaç duyulur.

Untethered (Bağımsız)

Bu çeşide bağımsız denilmesinin sebebi cihazın kısıtlamalarının tamamen kaldırılmasını sağlamasıdır. Yani cihaz yeniden başlatıldığında ya da herhangi bir işlem yapılması gerektiğinde başka bir işleme gerek duyulmaz. Bu çeşidin ilk kullanımı için bir bilgisayara ihtiyaç duyulur. Ancak bu cihazın her yeniden başlatıldığında geçerli olan bir durum değildir. Tüm işlemler cihaz üzerinden sağlanabilir.

Semi-Untethered (Yarı Bağımsız)

Bu Jailbreak çeşidi de bağımlı ve yarı bağımlı Jailbreak çeşitleri gibi, cihazın kısıtlamalarını sadece tek başlatımlık kaldırır. Ancak bu çeşitlerden farkı cihaza herhangi bir bilgisayara ihtiyaç duyulmadan, cihaz üzerinden yetki sağlamasıdır. Bu çeşit ile bilgisayar olmadan cihaz açılıp kapanabilir ve kısıtlamalar kaldırılabilir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.