Jailbreak Nedir?

Telefonlarında sınırların dışına çıkmak isteyen kişilerin yakından tanıdığı ve öğrenmeye çalıştığı bir kavram olarak dikkat çeken jailbreak üreticiler tarafından koyulan sınırların kaldırılması anlamına geliyor. Bu doğrultuda güvenlik açısından getirilen engeller edeniyle yapılamayan işlemlerin yapılması adına jailbreak yöntemine başvurulabilir.

Neden Jailbreak?

Apple ürünlerinde App Store’da yer almayan hiçbir uygulamayı kullanmak mümkün olmazken yapılacak jailbreak işlemleri ile birlikte bu tip özel durumlara izin verilebiliyor. Fakat kullanıcıların bu konuda dikkat etmesi gereken en önemli detay güvenlik açısından aynı zamanda risk alındığıdır. Zira güvenlik çemberinin dışına çıkıldığından dolayı kullanıcıların zararlı yazılımlar nedeniyle cihazlarında problem yaşaması ve çeşitli mağduriyetler ile karşı karşıya kalması da söz konusu. Bu nedenle jailbreak işlemlerini yapacak kullanıcıların öncelikli olarak bu duruma dikkat etmesi ve bu riski göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Jailbreak İle Elde Edilen Avantajlar Ne?

Mevcut uygulama yükleme ve uygulama üzerinden işlem yapma imkânlarının yanı sıra jailbreak ile birlikte sistem dosyalarına erişme imkanı da uygulamalara atanabiliyor. Bu nedenle uygulamaların kullanılması sırasında sistem dosyalarına ulaşılması gerekiyorsa, mevcut standart ayarlarda işletim sistemi bu yönde bir onay vermeyeceğinden dolayı jailbreak gibi işlemler zorunlu olarak kullanılmalı.

Jailbreak Hakkında Yanlış Bilinenler

jailbreak için kullanıcılarda bazı yanlış algılar da bulunuyor. Özellikle ücretli olarak kullanılan uygulamaların jailbreak yapılması halinde ücretsiz bir şekilde kullanılacağı yönünde yer alan bu algılar tamamı ile yanlış. Uygulamaların yüklenmesi ya da ücretli olup olmaması aşamasında jailbreak işlemlerinin herhangi bir etkisi bulunmuyor. Daha çok işletim sistemine müdahale olarak tanımlanabilecek olan jailbreak pek çok farklı ayar yapılmasına imkan tanıyor.

Jailbreak Dezavantajları Neler?

Öncelikli olarak güvenlik jailbreak yapılması halinde zayıflıyor. Özellikle uygulanan telefonları hedef alan zararlı yazılımlar bu işlemleri yapmanız halinde sisteminize erişim sağlayabiliyor ve farklı problemleri ortaya çıkarabiliyor.

İşletim sisteminin tamamen açık hale geldiği bu işlemde bir diğer dezavantaj ise işlemci ve ram tüketiminin maksimum seviyelere gelmesi. Bunun en masum etkisi ise pil tüketimine olmaktadır. Pil tüketimi fazla olduğu için kısa süre içerisinde şarjınız tükenebilir. Donanımsal bir durum olduğundan dolayı da cihazınızda kısa süre içerisinde işlemci ve RAM’e bağlı çeşitli performans problemleri yaşamınızda yine yaşanabilecek problemler arasında bulunuyor.

Aynı zamanda yedekleme ya da güncelleme gibi pek çok farklı işlemde de istenilen etkinin elde edilebilmesi mümkün değil. Avantaj ve dezavantajları göz önünde bulundurulması gereken kullanıcılar işlemleri yapma noktasında karar vermelidir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.