Jüpiter’in Kaç Uydusu Vardır?

Tanrıların kralı anlamına gelen Jüpiter isminin hakkını veren gezegenlerden, zira muazzam kütlesi ve çapıyla Güneş Sisteminin en büyük ve en geniş gezegenidir. O kadar devasa bir büyüklüğe sahip ki 317 Dünya kütlesine eş değerde. Bu kadar büyük olunca dolayısıyla bir sürü uydun oluyor, hatta bu uydular adet olarak o kadar fazla ki Jüpiterin etrafında görünen silik halkaların oluşma nedeni bu uydulara çarpan göktaşları… Gelelim Jüpiterin uydularına; kütle olarak bu kadar muazzam bir gezegen olunca uydularında çok fazla oluyor. Jüpiterin kaç uydusu var sorununun 2018 yılı Temmuz ayı verilerine göre cevabı; 79 uydusu bulunmaktadır. Bu uydular üç sınıfta incelenmekte; gezegene an yakın ölçekte bulunan iç uydular, gezegeni 1610 yılında keşfeden Galileo’ nun tespit ettiği ve en büyükleri olan uyduları ile gezegene uzak ve küçük olan, büyük kütle çekiminden kaynaklı yörüngesine hapsolmuş asteroitlerden oluşan dış uydulardır.

Jüpiter Nasıl Bir Gezegen?

Kendi başına bir Güneş Sistemi olabilecek büyüklüğe sahip olan Jüpiter, aslında yıldız olmayı becerememiş bir gezegen sıfatındadır. Mevcut olan kütlesinden 80 kat daha büyük bir kütleye sahip olmuş olsaydı bir yıldız olabilirdi ama bu müthiş büyüklükte küçümsenemeyecek boyutta… Kendi cüssesi gibi büyük bir fırtınaya sahip olan Jüpiter 300 yıldır vazgeçemediği fırtınasının içine üç tane dünya sığdırabilir. Ayrıca Güneş Sistemi içerisinde en büyük manyetik alana sahip olan gezegen Jüpiter’dir.

Güneş sistemimiz içerisinde gözle görülebilen ve en parlak nesneler kategorisinde Güneş, Ay ve Venüs’ ün ardından 4. Sırada yer almaktadır. Kendi etrafındaki dönüşü 9 saat 55 dakika olduğundan 1 gün bu sürede yaşanmaktadır. Gezegenin dış kısmını meydana getiren gaz bulutları bir yere kadar teleskoplar yardımıyla incelenebiliyor ancak 71 kilometre kalınlığında olan gaz bulutu atmosferin derinliklerinin incelenmesini zorlaştırmakta. 2011 Yılında Nasa tarafından Jüpitere gönderilen ve 2016 yılında gezegenin atmosferine ulaşmayı başaran Juno isimli uzay aracı dünyaya veriler göndermeye devam etmekte.

Jüpiter’in Büyük Kırmızı Lekesi Nedir?

Bu dev gezegenin en belirgin özelliklerinden birisi de içine üç tane Dünya’yı sığdırabileceği fırtınasıdır. 300 Yıldır süren bu fırtına o kadar büyüktür ki yeryüzü teleskopları ile bile gözlenebilmektedir. Juno uzay aracından alınan verilere göre Büyük Kırmızı Leke’nin çapı dünyanın 1,5 katı büyüklüğünde meydana gelmekte.

Jüpiter’in kaç uydusu vardır sorusunu araştırmakla başlayan bu yazı dev gezegenin detayları ile devam etti devam edecek zira araştırması günümüz koşullarında hala devam etmekte, çünkü Nasa tarafından yollanan uzay aracı Juno 2021 yılına kadar veri toplayacak. 2018 Yılı Temmuz ayı ile itibari ile 79 uydusu bulunan Jüpiter, bakalım ilerleyen yıllarda yörüngesine artı uydular ekleyebilecek mi?

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.