Kripto Para Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Son zamanlarda adından sıkça bahsettiren kripto para birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Ülkeler boyutunda bakacak olursak piyasaları da oldukça etkilemektedir. Dijitalleşmenin hayatımızın her yerinde olduğu bu çağda para da sanal ortamdaki yerini bulmuştur. Elimize almadan, özgürce dokunup harcayamadığımız paraya para denir mi diye düşünmeyin. Sanal parayı istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Kripto para nedir, nasıl ve nerelerde kullanılır diye merak ediyorsanız makalenin devamı sizin için.

Kripto Para Nedir?

Kripto para, tamamen dijital hale gelmiş ortamlarda, şifrelenmiş, takas işlemlerinin de yapılabildiği sanal para birimine denir. Kripto para kimine göre geleceğin tek geçerli para birimi olacakken kimilerine göre de yakın gelecekte popülaritesini kaybedecek ve düşüş yaşayacaktır. Kripto para sanal ortamda döndüğü için herhangi bir fiziksel yapıya sahip değildir. Kripto paralar herhangi bir yönetim otoritesine sahip değildir. Ülkeler tarafından merkezîleşmemiş olduğu için daha güvenilir bir sistemdir.

Kripto Para Tarihi

Dijitalleşmenin başlangıcından beri kripto para üretimi için birçok girişim olmuştur. 90’lardan beri Flooz, Beenz, Digicash gibi şirketler güvensizlik, sahtekârlık, şirket içi yönetim anlaşmazlığı, finansal sıkıntılar gibi sebeplerden ötürü ne yazık ki uzun ömürlü olmamıştır.

2009 yılında üretilen ilk kripto para Bitcoin’dir. Satoshi Nakamato lakaplı kişi veya kişilerce açık kaynak kodlu yazılım olarak piyasaya sürülmüştür. Bu ağ uçtan uça şifreleme sitemine benzer dosya paylaşım platformları mantığına benzer çalışır.

Kripto Para Güvenilir mi?

Sanal ortamda harcanan kripto paralar hakkında en çok gündeme gelen soru güvenlik unsurudur. Aynı paranın birden fazla kez harcanması problemi bulunmaktadır örneğin. Geleneksel önlemlerden birisi paranın ortak döndüğü bir bankanın işin içine girmesidir. Bu da 3. bir kişinin varlığı demektir ve tercih edilmez. Fakat merkezi olmayan sistemler için her aşamada kullanıcı onayı istenir.

Bu işlem Blockchain ile yapılır ve işlemler herkes tarafından görülmektedir. Transfer işlemleri alıcı ve göndericinin cüzdan adresi ve transfer edilecek para miktarı üzerinden halledilmiş olur. Takas ya da gönderi kullanıcı tarafından doğrulanıp sistem tarafından onaylanır. Kripto paralar için en önemli sorun hack’lenme ve saldırı olasılığıdır.

Kripto Para Madenciliği

Kripto para üretimi de kullanıcı odaklı bir temele sahiptir. Kripto para birimlerinin belli bir sınıra kadar üretilme izni vardır. Üretilmek istenen kripto para miktarı arttıkça üretim için çözülmesi gereken problemler zorlaşır. Kripto para madenciliği adı üstünde madencilik gibi devam eder. Her ne kadar fiziksel bir madencilikten söz edilmezse de matematik yönergeleri sırasıyla izlenir.

Yeterli işlem gücü ve internet bağlantısına sahip olduğunuz takdirde istediğiniz gibi kripto para madenciliği yapabilirsiniz. Kripto paraların yasallık durumu ülkeden ülkeye kanunlara göre değişiklik gösterir. Yani bazı ülkelerde yasal olarak kabul edilirken bazı yerlerde suç işliyor hükmüne düşebilirsiniz. Ülkemizde herhangi bir sınırlama getirilmemiştir.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.