Mac Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Gündelik hayatta teknolojik aletlerde birçok özellik mevcuttur. Bu özelliklerden bir tanesi de Ekran Görüntüsü. Özellikle telefonlarda sıklıkla kullanılan bu özellik artık bilgisayar ve tabletlerde de yerini aldı. Çeşitli bilgisayar sistemleri arasında yer alan Mac bilgisayarlarda bu özellik de yer alarak bilgisayarın özelliklerinin kat be kat artmasına ve tercih yönünden olumlu olmasına sebep olmuştur.

1984 yılında Steve Jobs tarafından tanıtımı yapılan uzun adıyla Macintosh olarak bilinen Mac bilgisayar Apple serisinin ilk ürünüdür. Apple piyasaya ilk attığı sürüm ile kolay kullanım sağlayan teknolojik bir alet üretmeyi hedef aldı ve bu hedefinde oldukça başarılı oldu. Son zamanların en kullanışlı bilgisayarı olan Mac bütün grafik ve Web tasarımcılar için ideal ürünlerin başında geliyor. Bu bilgisayarlarda ekran görüntüsü alma gibi işlemler son derece pratik gerçekleştiriliyor.

 

Mac Bilgisayarların Özellikleri ve Avantajları

Çeşitli Modelleri bulunan Mac bilgisayarlarda en bilindik olanı imac hepsi bir arada bilgisayardır. Mac Pro modeli ise pahalı ve bir o kadar da kaliteli bir ürün olup kasa gibi bilgisayar modellerinin başında gelir. En küçük masaüstü Mac bilgisayar ise Mac minidir ve masaüstü modellerin dışında dizüstü olarak da kullanılabilen Mac bilgisayarlar vardır.

Bilindiği üzere bütün Mac bilgisayarlar Apple’da Mac OS x sistemi ile çalışır. 2006 yılından sonra üretilen bilgisayarlarda Windows kurulumu yapmak da mümkün olmaktadır.

Mac bilgisayarlar ile bir bilgisayarda yapılan bütün işlemlerin gerçekleştirilmesi kolaydır ve farklı bir sistemi vardır. Diğer bilgisayarlar arasında Avantajları oldukça fazla olan Mac bilgisayar günümüzde bir sürü işyerinde ve evde yer aldı. Kolay kullanım yapısı ile de dikkatleri üzerine çekti. Gelişmiş antivirüs sistemi ile de sık kullanılan bilgisayarlar arasında yerini aldı.

 

Mac Ekran Görüntüsü Alma

Windows işletim sistemli bilgisayarlarda olduğu gibi Mac bilgisayarlarda ekran görüntüsü almanın bazı kısayolları vardır. Ekran görüntüsü almak için paint kullanımı gerektirmez ve bilgisayara direkt kayıt edilir. Peki ekran görüntüsü Mac Bilgisayarda nasıl alınır? İşte bu sorunun cevabı…

  • Shift+Command+3

Bu tuşlara aynı anda basıldığında kayıt edilen ekran resmi masaüstüne geçer ve Mac Bilgisayarda Ekran resmi çekilmiş olur.

  • Shift+Command+4

Bu tuşlar aynı anda basılırsa ekranın belli bir bölümünün resmini çeker ve görüntü bilgisayara anında kayıt edilir.

  • Shift+Command+4+Space Bar

Bu tuşlar ise ekrandaki bir pencere veya menünün resmini çekmeye yardımcı olur.

  • Shift+Command+5

Mac OS sürümlerinde kullanılan bu tuşlar ile ekran resmi kaydedilecek yer seçilir ve görüntüler kaydedilir. Ekran Görüntüsü alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri bazı uygulamalarda ekran görüntüsü alınamayabilir. Böyle bir durumda kontrol tuşuna basılı tutarak ekran resmi başka bir yerde kaydolur. Ekran görüntüsü almak için evrensel pano kullanılarak da diğer Apple aygıtlarına yapıştırılabilir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.