Mini notebook modelleri

Bilgisayar teknolojisi hız kesmeden yeni cihazları hayatımıza kazandırmaya devam ediyor. Özellikle son 3 yılın en gözde ürünleri mini notebook çeşitleri oluyor. Kullanıcıların gittikleri her ortamda kolaylıkla yanlarında taşıyabiliyor olmaları, bu ürünleri pek çok bilgisayar tasarımından daha cazip kılıyor. Minik ebatları her çantaya girebilmelerini sağlasa da özellikleri ve hızları boyutlarından çok daha büyük!

Dünya devi olan markalar ardı ardına o kadar çok farklı modeli piyasaya sürdü ki, aklıların karışmaması mümkün değil. Her kullanıcının haliyle piyasadaki en iyi ürünü satın almak istemesi, hangi marka ve modelin diğerinden daha üstün olduğu tartışmalarına sebebiyet veriyor.

mini notebook

mini notebook

Mini notebook tartışması

Bu tür ürün gruplarında “piyasanın en iyisi” nitelemesini yapmak güçtür. Çünkü bir kullanıcıya göre mükemmel olan bir bilgisayar diğer kullanıcının vasat sınıfında yer alabiliyor. Çünkü herkesin bu tür ürünlerden beklentisi farklıdır.  Kimine göre hız önemlidir kimine göre ise nasıl bir işlemciye sahip olduğu… Kimi tasarımını ve hafifliğini baz alarak karar verir, kimileri ise sadece kaliteye göre tercihte bulunur.

Bu nedenle “en iyi” modeli ve markayı seçmek pek olanaklı görünmüyor. Bu konu üzerine her platformda yapılan tartışmalar devam ederken bazı markalar ön plana çıkmayı başardı. Bunların başında gelen Toshiba NB100 oluyor. Tüm dünyada hatırı sayılır bir müşteri potansiyeline sahip olan bu markanın son teknoloji ile ürettiği cihazlar, genellikle üst düzey bir kaliteye sahip oluyor. Bu ürün konusunda ise 1.05 gramlık ağırlığı ile piyasanın en hafif modellerinden birini üretmeyi başarmış görünüyor.

Genellikle ASUS marka mini bilgisayarlar ile kıyaslanan bu ürün gerek belleği, gerek ağırlığı gerekse ekranının küçüklüğü ile ASUS marka bilgisayarları gölgesinde bırakmayı başardı. Ancak fiyat konusunda aynı durumdan bahsedemiyoruz. İki markanın rekabet içerisindeki ürününün fiyatı arasında 100 – 150 TL gibi bir rakam farkı var.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.