NASA, Uzay Keşifleri İçin Şişme Robotları Deniyor

İnsanoğlunun robotlara ve şişme nesnelere olan merakı, NASA’yı da etkisi altına aldı. Langley Araştırma Merkezi, uzay serüvenlerine dahil etmek üzere şişme robotlar üzerinde çalışıyor. Amerika, Rusya ve Çin ülkelerinde fazlaca çalışmalar yapılan robotlar, aradan yüzyıllar geçmesine rağmen henüz çok ilerleme kaydetmedi. Ancak yine de çalışmalar devam ediyor ve uzayın robotlarla keşfedileceğine inanılıyor.

Şişme Robot Çalışmaları

3D yazıcılar ile yapılan çalışmalarda, yumuşak robot tasarımı için bazı parçaların üretimi başarıldı. Çalışmayı sürdüren iki stajyer, üretilen bu parçaların nasıl üretileceği konusunda ise henüz bir bilgiye sahip olmadıklarını belirttiler. Projedeki amaç; uzayda geçici barınakların kurulmasıdır. Şayet şişme robotlar tam manasıyla üretilebilirse, uzayda mobil barınma yerleri inşa edilecek.

NASA Langley Araştırma Merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin Virginia eyaletinde bulunuyor. Chuck Sullivan ve Jack Fitzpatrick’in çalışması olan şişme robotlar, yazıcılardan çıkarılıyor ve çeşitli silikon materyaller ile şekillendiriliyor. 3 boyutlu yazıcılardan elde edilen bu parçalar, henüz birleştirilemiyor.

Neden Şişme Robotlar?

Uzun yıllardır devam eden uzay araştırmaları, farklı ışık ve uzay yıllarınca orada görev alan astronotların, Dünya’ya döndüklerindeki görünümler. Bir zamanlar hemen herkesin hayali olan uzaya gitme merakı, oradan gelen astronotların sağlıkları gözlemlendiğinde artık çok merak edilen bir yer olmamasına neden oluyor.

Karanlık ve boşlukta bir uzay aracı içinde geçirilen süre, gerçek yaşamı ancak gezegen olarak izlemekle geçiyor uzayda. Şişme robotların geliştirilme nedeni de tam bu noktada devreye giriyor. Uzay koşullarına daha iyi adaptasyon sağlayacak robotlar üretip, uzayda yapılması gereken çalışmaların sürdürülmesi.

İnsan yapısına şu anki şartlarla çok uygun olmayan uzay, yumuşak silikonlar için oldukça uygun. Şişme robot parçaları, organizmalara benzer nitelikte hareket ediyor. Uzayda ulaşılması zor olan yerlere rahatlıkla ulaşacağı düşünülen robotlar, geniş hareket alanları ve manevra kabiliyetleri olan robotlar, henüz uzayda çalışmaya uygun değiller.

Yumuşak Robotlarla Uzay Macerası

Şişme robotların geliştirilmesinde 4 farklı amaç olduğu, çalışmanın sahibi stajyerler tarafından belirtildi. Hareket, düzeltme, birleştirme ve şekillendirme konuları üzerine yoğunlaşılan yumuşak robotlarda, tüm aşamaların başarıyla tamamlanması halinde uzaya gönderilecekleri ifade ediliyor.

Robot uzuvları elde edilen parçalar sayesinde hareket yeteneği kazanıyor. Esnek yapıda olan bu parçalar, dar ve ulaşılması zor olan alanlara rahatlıkla girebilecek ve bükülebilir şekilde tasarlanıyor. Parçaların birleştirilmesi için fikri ve önerisi olanlar ve projenin geliştirilmesi için katkıda bulunmak isteyenler, NASA tarafından Langley’e davet ediliyor.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.