Otonom Tesla’da Durum Ne?

Amerikan firması Tesla, elektrikli araç üretiminde otonom sürüş teknolojisiyle yenilikler sunuyor. 2020 yılı sonunda yeni aracını piyasaya sunacak olan Tesla, şirket yöneticisi Elon Musk’ın açıklamalarıyla yatırımların sonucunu verimle elde edeceklerini ifade etti.

En iyi sürücüsüz araç çipini tasarlayan şirket, otomobillerinin tamamını bilgisayarlarla üretiyor. 2019 ve 2020 yenilikleriyle yeni araçlarını sunacak olan Tesla’da durumlar gayet iyi gibi görünüyor. İşte detaylar…

Tesla Otonom Teknolojisi

Tam otonom sistemiyle dizayn edilen elektrikli araçlar, sürücüsüz kullanım opsiyonlarıyla otomotiv sektörüne yepyeni olanaklar kazandırıyor. Geliştirilmeye devam edilen yazılımın, tüm donanımları tamamlandığında eksiksiz şekilde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Bu sırada Tesla hisseleri stabil konumunu sürdürüyor. Özellikle araç kullanmayı bilmeyenler ve trafikten yorulanlar- sıkılanların rahat edeceği sürücüsüz araçlar, projenin ilk tasarımında, tamamen insan kontrolü olmadan yapılması planlanıyordu. Ancak 2019 yılı itibariyle, sürücüsüz araçların yine de insan müdahalesine ihtiyaç duyduğu belirtiliyor.

Tesla Otonom teknolojisi, endüstriyel bazda tam olarak sürücüsüz araç olarak kabul edilmemektedir. Yazılımın ve donanımın geliştirilmesiyle, bu statüyü alabileceği belirtiliyor. Tesla araçların test aşamalarında, oto pilotların çeşitli kazalara neden olduğu tespit edildi. Dolayısıyla sistemin geliştirilmesi ve iyileştirilmesi gerekiyor.

Oto Pilot Araçlarda Durum Nedir?

Otomatik direksiyon ve hız sabitleyici sistem tasarımıyla dizayn edilen Teslalar, tam sürücüsüz araç sistemi geliştirmek üzere çalışmalara devam ediyor. Teslalarda kullanılan özellikler şu şekildedir;

  • Otomatik sürüş sistemi
  • Otomatik şerit değişimi
  • Otomatik park etme
  • Park yerindeki aracı çağırma

Gibi özelliklerle tasarım edilen araçlar, ortalama 5.000 USD’a satışa sunuluyor. Sisteme eklenmesi planlanan yenilikler ise; trafik işaret ve levhalarını tanıma ile şehir içi yollarda oto sürüş kabiliyetleri yer alıyor.

Tesla SUV Y

Orta sınıf araç olarak geliştirilen SUV Y modeli, Tesla’nın satışa sunulan otomatik araçları arasında yer alıyor. Ön sipariş yordamıyla satışa sunulan araçların anahtar teslimi, 2020 yılı içerisinde yapılacak.

SUV model Y araçların dolu şarj ile ortalama 480 km yol alabileceği belirtiliyor. Tesla SUV Y araçların satış fiyatı ise 47.000 USD üzerinden yapılıyor. Bir sonraki yıl piyasada yer alması planlanan yeni versiyonu ise 370 km menzile sahip araçlar, 39.000 USD’dan satışa sunulacak.

Tesla satın almak isteyenler, şirketin internet sayfasından ön sipariş verebiliyor. Tüm araçlar şu an için ön sipariş sistemiyle satışa sunuluyor. Model Y için üretim yerinin ise Çin’de kurulacağı yine Tesla şirket yetkilisi Musk tarafından belirtiliyor.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.