Sosyal Medya Nedir?

Günümüzün internet çağı olduğu düşünüldüğünde günlük hayatımızın en ufak ayrıntılarını bile sosyal medya hesapları üzerinden paylaşır hale geldik. Peki, bu sosyal medya nedir? İnsanlar bu ağlara nasıl ulaşır? Sosyal medya web 2,0 kullanıcı hizmetine açılmasıyla birlikte, tek yönlü bilgi paylaşımdan çift yönlü ve eş zamanlı bilgi paylaşımı yapılmasına ve bu bilgilere ulaşılmasını sağlayan web tabanlı bir medya sistemidir.

Bunun dışında kullanıcıların internet üzerinden birbiriyle iletişime geçmelerine, paylaşımlar yapmalarına da olanak sağlar. Sosyal medya nedir? Sorusuna daha da açıklık getirmek için, bu sosyal ağlar sayesinde kişiler ilgilendiği içeriklere kolaylıkla ulaşabilirler denilebilir. Böylelikle amatör içerikler bile bu ağlar sayesinde internet dünyasında birer değere dönüştürülür.

Sosyal Medya İçerikleri Nelerdir?

Sosyal medya nedir? Sorusuna verilecek birçok cevap vardır. Çünkü oldukça geniş ve her gün giderek artan kullanıcı sayısıyla giderek devleşen bir teknoloji ve internet sosyal ağıdır. Her gün dünyada milyarlarca paylaşım yapılan sosyal medya da her türlü içerik bulunmaktadır. Bu platformda insanlarla buluşup iletişim kurabilir, aynı zamanda bilgi alışverişi yapabilirsiniz. Bu açıdan da bir açıdan amatör bir eğitim ortamı da oluşturmuş olur. Güncel haberlerin paylaşıldığı, haberlerin gerçekliği, yorumlanması gibi birçok kişinin fikrini belirttiği bu sistem insanların ufkunu genişleterek farklı düşüncelerden de yararlanma fırsatı sunar.

Örneğin satın almak istediğiniz bir ürünün sosyal medya da reklamlarını gördüğünüz. Bu reklamların altında kullanıcıların yazdığı ürün yorumları bulunur. Bu şekilde size bu ürün hakkında doğru bilgiler almanıza olanak sağlar. Ya da yardım kampanyaları düzenlenerek birçok ihtiyaç sahibine kısa sürede yardım ulaşması sağlanır. Ayrıca kesilmesi istenilmeyen ağaçlar, ormanlar hakkında sosyal medya üzerinden imza kampanyası başlatarak bu gibi durumların önüne bu ağ sisteminin gücüyle geçilebiliyor.

Sosyal Medyanın Sağladığı Yararlar Nelerdir?

Sosyal medyaya her gün dünyada binlerce yeni kullanıcı katılmaktadır. Durum böyle olunca sosyal medya ağları hızla gelişimini ve güncellemesini sürdürmekte ve yeni özellikler katmaktadır. En çok kullanılan sosyal medya ağları içinde Facebook, Twitter, Google Plus, Youtube, Pinterest, İnstagram gibi platformlar vardır. Bu ağlar sayesinde tüm dünya çapındaki kullanıcılar birbirleriyle iletişim ve etkileşim halindedir. Sosyal medya kişilere herhangi bir sınırlama koymadığı için herkesin burada söz hakkı bulunur. Bazen bu durum bilgi kirliliğine de sebep olabilir.

Sosyal medyanın kullanıcılarına binlerce yarar sağladığı birçok örnek vardır. Dünyada 3,8 milyar aktif sosyal medya kullanıcısı olduğunu göz önünde bulundurursak çok büyük bir kitleye sahip olduğunun ve bu gücün reklam şirketlerinin de farkında olduğunu söylemek yanlış olmaz. Diğer geleneksel medyanın yerini almaya çoktan başlayan sosyal medya bu yönüyle de oldukça sıkça tercih ediliyor. Hem de televizyon gibi diğer kitle iletişim araçlarına göre maliyetleri de oldukça düşük.

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.