Suya Düşen Telefona Ne Yapılır?

Telefonlar için en büyük risklerden bir tanesi olan suya düşme esnasında kişilerin bilgili bir şekilde müdahale etmesi gerekecektir. Suya düşen telefona ne yapılır konusunda bilgisi yoksa kişilerin herhangi bir şekilde telefonu kurtarması ve yeniden sorunsuz bir şekilde kullanması çok mümkün olmaz.

Aniden Suya Düşen Telefona Ne Yapılır?

Telefonlarda toz ve su gibi farklı zararlılara karşı koruma olsa da bu koruma tam anlamıyla desteklenmemektedir. Aynı zamanda suya düşme gibi durumlarda da yine çoğu zaman garanti kapsamı dışında kalan cihazlar için herhangi bir teknik destek alınması çok mümkün değildir.

Kurutmak

Suya düşen telefon için klasik yöntemlerden bir tanesi olan kurutma makinesi kesinlikle tercih edilmemelidir. Büyük bir yanlışlık olarak piyasada yer alan bu tip bilgiler, kişilerin cihaz içerisinde kalan suyun çok daha derine inmesine ve yayılmasına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle de kişilerin saç kurutma makinesi kullanmaması öncelikle olmalıdır. Benzer şekilde elektrik süpürgesi de yine suyu çekmek adına kesinlikle tercih edilmemelidir. Telefon sıvı teması sonrasında öncelikli olarak aşağıdaki adımlar takip edilmelidir.

İlk Hamle: Telefonu Kapatma

Telefona su temas ettiğinde, kısa devre koruması varsa genellikle telefonunuz kısa devre koruması nedeniyle kapatılacaktır. Fakat siz bu kapatmayı beklemeden cihazınızı hemen kapatmalı ve çıkarılabilir bir pil varsa pili telefondan uzaklaştırmalısınız. Ardından temiz bir havlu ile telefonun öncelikle dış yüzeyini ve daha sonra erişebildiğiniz iç bölgelerini kurutmalısınız.

Telefon için teknik anlamda bilginiz varsa en ince parçalarına kadar ayrılması avantaj sağlayacaktır. Ayrılabilecek tüm parçaları çıkartarak yine havlu üzerinde kurutmaya başlamanız sizin için donanım açısından avantaj sağlar. Böylece su nedeniyle yaşanabilecek olan pek çok farklı tehlikeyi önleme imkanı elde edebilirsiniz.

Kurulama

Havlu ile küçük bölgeleri kurulamak pek mümkün olmayacağından dolayı kulak temizleme pamuğu gibi farklı, küçük temizlik ürünleri ile telefonunuzun tüm bölgelerini temizleyebilirsiniz. Ardından daha garantili çözüm isteyen kişiler özel olarak üretilen nem alıcı yerler ya da pirinç gibi doğal çözümleri kullanarak telefonu 2 gün boyunca bu bir kap içerisinde bu şekilde bekletilmelidir. Pirinç ya da jel telefonda kalan nemi alarak telefonun daha temiz ve kuru kalmasını sağlayacaktır. 48 saat sonrasında telefonunuzu yeniden toplayarak çalıştırabilirsiniz. Telefonun su alması halinde bu şekilde bir yol haritasının takip edilmesi, telefonlardaki zararı minimuma indirecektir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.