USB 4.0 Teknolojisi Resmen Duyuruldu

USB ile yapılan işlemlerde veri akışını hızlandıran ve böylece daha hızlı bir şekilde işlemlerin yapılmasına imkan sağlayan USB teknolojisinde, 4. nesile geçiş yaşanıyor. USB 4.0 için yapılan tanıtımlar sonrasında yeni bir teknolojinin kullanılmaya başlanacağı net olarak ortaya çıkarken yeni teknoloji ile sağlanacak avantajlar oldukça dikkat çekti.

USB 4.0 Arka Planında Neler Var?

Intel tarafından desteklenecek olan yeni teknolojide Thunderbolt 3 tercih edilmiş. Üstelik bu yeni versiyonu ile birlikte Thunderbolt 3 teknolojisinde de herhangi bir lisans bedeli alınmayacağından dolayı yüksek ücretlerin ödenmesine gerek kalmayacak. Her yeni teknolojide farklı uçlar ve donanımlar kullanıcılar adına problem yaratırken özellikle USB 4.0 ile birlikte bu tip handikaplara yer verilmiyor. Böylece kullanıcılar aynı kabloları yeni teknoloji ile birlikte kullanabilecek. Fakat bu aşamada USB 4.0 sertifikasına sahip olacak kablolar ile ancak yeni teknolojinin hızlarına ulaşmak mümkün olacak.

USB 4.0 Veri Aktarım Hızı Ne Kadar Olacak?

USB 4.0 kullanılması halinde veri aktarım hızında 40 GPS’e kadar çıkış yapılabilecek. Üstelik 4.0 kullanım aşamasında da oldukça uyumlu olacak. Zira USB 3.2 ve USB 2.0 standartları ile tam uyumlu bir şekilde çalışacak olan yeni teknoloji bu açıdan değişimi ve daha sonrasındaki kullanımları da pratik bir hale getirerek sorun yaşanmasına önlemeyi hedefliyor.

USB 4.0 Avantajları

Tüm bu değişiklikler ile birlikte en çok merak edilenlerden bir diğeri ise Yeni teknoloji ile birlikte elde edilecek avantajlar. Açıklamalarda 3.2 standardına göre 2 kata varan bir artış yaşayacak olan USB 4 böylece transferde çok daha cazip bir dönemi başlatacak. Özellikle internet hızının artması ile birlikte yüksek boyutlu dosyaların kullanılması USB 4. 0 teknoloji ile sağlanacak hızlı veri transferinde de katkı sağlayacak. Böylece transfer edilmek istenen büyük dosyalarda da yeni teknoloji ile birlikte uzun süre işlem yapılmasına gerek kalmadan hızlıca transfer tamamlanabilecek.

Özellikleri ile göz kamaştıran ve bu konuda farklılık yaratan USB 4.0 teknolojisinde özellikle 2020 yılı itibariyle hızlı bir geçiş sürecinin yaşanması bekleniyor. Güç sağlama aşamasında ise yeni teknolojisi de 100 volt gibi bir değerler mevcut. Bu doğrultuda ise 2 adet 4K çözüldüğünde ve 1 adet 5K çözüldüğünde monitöre görüntü aktarımı yeni teknoloji ile birlikte mümkün olacak. Sağladığı yüksek performans ve özellikleri ile dikkat çeken yeni USB teknolojisi geleceğin standartlarından birisi olacak. Mobil cihazlar için beklentiler ise 2021 yılı itibariyle kullanıma sunulması yönünde.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.