WhatsApp Business Nedir ve Normal Whatsapp’tan Farkları Nelerdir?

Dünyada bir sürü mesajlaşma ve görüntülü konuşma uygulamalarından en çok kullanılan uygulamalardan biri olan WhatsApp önceki yıllarda en çok indirilen uygulamalardan biri oldu.

Android ve Apple işletim sistemi olan akıllı telefonlar yaygınlaştıkça mesajlaşma Özellikleri açısından da sürekli kullanım halindedir. Görüntülü ve sesli konuşma özelliği bulunan WhatsApp sık kullanılan mesajlaşma uygulamalarından biridir. ABD Kaliforniya eyaletinde santa clara kentinde eski Yahoo çalışanlarından biri olan Biran Acton ve Jan Koum tarafından piyasaya sürülmüştür. 2014 yılının başlarında Facebook 19 milyar dolar karşılığında satılan WhatsApp’ın Günümüzde birçok kullanıcısı mevcuttur.

 

WhatsApp Nedir?

Akıllı telefonlarda sıkça indirilen WhatsApp tarihçesinden anlaşılacağı üzere sık kullanılan arama ve mesajlaşma uygulamalarından biridir. İnternet bağlantısı oldukça kullanımı devam eden WhatsApp ile görüntülü veya sesli konuşabilir anlık mesajlaşabilirsiniz. Fotoğraf çekip paylaşma özelliği de bulunduran bu uygulamaya hiçbir ücret ödemeden sahip olabilirsiniz.

Akıllı telefonlarda bulunan Google Play veya Appstore üzerinden uygulamayı ücretsiz olarak indirmek mümkündür. Uygulama indirildikten sonra telefonda bulunan GSM hat numarası ile kayıt olunur ve telefona gelen şifre ile hesap doğrulaması yapılır. Böylelikle kayıt işlemi gerçekleşmiş olur.

Akıllı cihazlardaki kullanımına bir yenisini ekleyen WhatsApp artık bilgisayardan da kullanılabiliyor. WhatsApp Web uygulaması açabilmek için bağlı bulunan WhatsApp hesabının bilgisayara QR kod ile okutulması gerekiyor.

 

Whatsapp Business ve Whatsapp’tan Farkları

WhatsApp Business Facebook’un kullanıcılarına sağladığı yeni bir özellik. Adından da anlaşıldığı üzere şirket sahipleri tarafından kullanılabilecek ve Müşterilerin sorunlarını hızlıca çözüme kavuşturmak için tasarlanmıştır.

WhatsApp Business ilk sunulduğu aylarda ücretsiz olacak fakat ilerleyen zamanlarda ne olacağı belli değil. Bu uygulamada ücret söz konusu olabilir.

WhatsApp Business ve Whatsapp arasında kullanıcı ara yüzü olarak benzerlikler olacak ve ayırt etmek çok da zor olmayacak. Normal Whatsapp’tan farkı logosu olur ve logonun içinde bir B harfi bulunur.

Şirket sahipleri uygulamayı yükledikten sonra aradaki bazı farkları fark edecekler. Bunlardan biri uygulama yüklendikten sonra uygulamada iş ile ilgili bazı bilgilerin yer alması olacak.

Başka bir fark ise uygulamaya sabit hat ile kayıt yapılabilecek. Bilindiği üzere bu Whatsapp’tan bulunmayan bir özelliktir.

WhatsApp Business’ in farklarından biri ise otomatik cevap ve istatistikler bölümünün olması. Müsait olmayan şirket sahipleri daha sonra geri dönüş yapmak üzere otomatik cevap gönderebilecek ve Müşterilerin ne sıklıkla iletişimde bulunduğu istatistik ile mümkün olacak. Bu özellikler sayesinde şirket sahipleri iletişim sıklığı gibi verileri kolayca görebilecek.

 

WhatsApp Business Yüklenebiliyor mu?

Uygulamanın şuan için Android veya Apple sistemlerde indirilmesi söz konusu değildir. Uygulamanın Apk sürümü ile indirilerek kullanımı mevcuttur. Apk ile indirilen WhatsApp Business ilerleyen zamanlarda Play store veya Appstore’da yerini alabilir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.