WiFi 6 İle Hayatımızda Neler Değişecek?

WiFi teknolojisi ile birlikte kablosuz bir bağlantı mümkün hale gelirken mevcut teknolojinin 6. versiyonu da hayatımıza girmeye başladı. WiFi 6 teknoloji mevcut teknolojilerin çok daha üzerindeki performansı ile dikkat çekerken WiFi 6 ile hayatımızda neler değişecek konusu da yine gündemde.

WiFi 6 Neleri Değiştirecek?

Günlük kullanımda sadece kablosuz internet olarak bilinse de farklı işlevleri bulunan pek çok farklı teknolojinin çalışma prensibinin tabanında yer alan WiFi, bu açıdan büyük bir önem arz ediyor. Wifi standardının en yeni versiyonu olarak kullanıma sunulan ve tanıtımının ardından en çok konuşulan konulardan bir tanesi olan WiFi 6, uyumlu teknolojilerin geliştirilmesi ile birlikte insan yaşamında çok daha fazla yer almaya başlayacak. Şu anda internet altyapısı ve modem gibi ürünlerde yeni yeni bu teknolojiye geçiş yapılırken hız ve erişim kapasitesi konusunda ciddi bir değişim yaşanacak.

WiFi 6 İçin Beklentiler Neler?

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda WiFi 6 ile birlikte hız erişim konusunda 4 kata varan bir artışın yaşanacağı belirtiliyor. Üstelik mevcut teknoloji için en büyük handikaplardan birisi olarak gösterilen gecikme süresinde de yeni WiFi 6 ile yüzde 60’a varan bir düşüş yaşanacak. Bu sayede yüksek bant genişliği üzerinden çok daha kaliteli veri alışverişi yapılabilecek. Yapılan açıklamalarda ultra HD video konferans ya da 4K video konferans gibi geniş katılımlı etkinliklerin kolaylıkla yapılabileceği belirtildi.

Nesnelerin İnternetinde Gelişme

WiFi 6 ile birlikte yaşanacak bir diğer önemli durum ise nesnelerin interneti. Bir evde ya da iş alanında internete bağlı bir şekilde çalışabilecek akıllı ürünler, kuşkusuz daha yüksek bir veri alışverişine ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle de WİFİ’yi 6 bu beklentileri karşılayarak teknolojinin kullanılmasını kolaylaştırıyor.

Nesnelerin interneti insan hayatına daha fazla girmeye başladıkça akıllı nesnelerin sorunsuz bir şekilde çalışması, donma, kopma gibi problemleri ortadan kaldırması da mümkün hale geliyor. Bu bakımdan yeni teknolojinin en büyük kazanımlarından bir tanesi de nesnelerin interneti alanında olacak.

WiFi 6 Nasıl Kullanılacak?

Mevcut teknolojinin kullanılabilmesi adını internet sağlayıcıları tarafından gerekli teknolojik altyapının geliştirilmesi gerekiyor. Bu bağlamda ise hem cihaz hem de internet altyapısının geliştirilmesi ile birlikte mevcut teknolojiye geçiş mümkün hale gelebiliyor. Aksi halde mevcut teknolojinin kullanılabilmesi söz konusu olmayacak.

Başta dünyaca ünlü modem üreticileri olmak üzere pek çok firma bu gelişmeye şimdiden ayak uydurmaya başarmış durumda. Bu firmaların ürettiği ürünlerde WiFi 6 ile sağlanacak avantajları kolaylıkla görebilir ve inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.