Windows 10 Yükseltme İşlem Aşamaları 

2020 yılında Windows 7 desteği bütünüyle sona erdi. Bu durum Windows 7’nin koruma anlamında savunmanız demek oluyor. 29 Temmuz 2016’da ise Microsoft’un Windows 7 uygulamasını gerçekleştiren kişilere 4 yıl süresince ücret talep etmeden yaptığı yükseltme olanağı da sona erdi. Fakat, bu konu şunu gösteriyor ki Windows 7 ‘den Windows 10’a ücretsiz yükseltme hala sürüyor. Bu durum, Microsoft, birkaç yıl içerisinde ücretsiz yükseltmeyi sona erdirse de web sayfasından bu uygulama yapılabiliyor anlamına gelmektedir.

Ücretsiz Windows 10 yükseltme işlem aşamaları 6 şöyledir:

– Windows 10 İndirme Sayfasına Buradan Sekmesine Tıklanarak Erişme:

Microsoft Windows 10yükseltmesini bitirmiş olsa da cihaza temiz kurulum uygularken çok fazla kullanılan Windows 10 kurulum cihazı bir arka kapı olanağına sahiptir. Bu sebeple Microsoft’un indirme sayfasına buradan seçeneğine erişerek aracın başarıyla indirmesi işlemi yapılır.

“Dowland Tool Now” Ekranına Dokunarak İndirme İşleminin Yapılması: 

Buradan butonuna tıklayarak Microsoft’un indirme sitesine geldikten sonra sayfanın içerisinde “Dowland tool now” görünecektir. Buraya dokunarak, indirme işlemi gerçekleşmiş olacaktır.

İndirilmiş Olan Windows 10 Kurulumu Dosyasının Çalıştırılması:

Çok ufak bir ebatı bulunan bu Windows 10 kurulumu dosyası başarıyla indirme işlemi yapıldıktan sonra ekrana iki kere dokunmak suretiyle dosyanın çalışmasına izin verilir. Ekrana gelen uygulama koşulları ve bilgilendirmelerin kabulü yapıldıktan sonra bir diğer aşamaya geçilir.

” Bu Cihazı Şu Anda Yükselt” Butonuna Dokunarak İşleme Devam Edilir

Yapılmak istenen asıl amaç, Windows 7 ya da Windows 8 işletim sistemine sahip olan cihaza Windows 10 yükseltmesi uygulaması olduğu sebebiyle ” Bu cihazı şu an yükselt” butonuna dokunarak işlem sürecine devam edilir. Bu butona tıklandıktan sonra kurulum aracı, Windows 10 uygulamasını biraz uzun sürede indirmesi gerçekleşebilir. Bu arada cihazın kullanılmasında bir sorun olmayacaktır. Windows 10 yükseltme işlem aşamaları diğer bir uygulama ile devam edecektir.

Kişisel Dosyaları ve Uygulamaları Gizle Ekranına Dokunarak Devam Etme

Windows 10 yükseltmesi yapılırken bu esnada cihazda yer alan bütün kişisel dosyaların ve uygulamaların silinmemesi için bu butona tıklanır.

Windows 10 Yüklemesi İçin Yükle Seçeneğine Tıklanması:

Uygulama ve dosyaların saklanması işleminden sonra Windows 10 yüklemesi için sadece yükle seçeneğine tıklanması yeterli olacaktır. Yükleme işlemi biraz zaman alabilir. Ayrıca cihaz, bir ya da iki defa otomatik olarak tekrar başlatabilir.

Ayarlar Uygulamasının Açılması İçin Başlat Seçeneğine Dokunulması:

Bu aşamalar yapıldıktan sonra, diz üstü bilgisayar kullananların, gerçek Windows işletim sürümü anakarta gömülü şekilde olduğu için Windows 10 sürümü otomatik olarak açılacaktır. Yine de kontrollü şekilde gitmek isteyenler Başlat seçeneğinden Ayarlar’a gelebilirler.

Güncelleştirme ve Güvenlik Seçeneklerinin Tıklanması:

Burada yapılacak olan işlem Güncelleştirme ve Güvenlik seçeneklerinin tıklanmasıdır. Sayfaya girildikten sonra, eğer bekleyen güncellemeler varsa buradan bu işlemlerin yapılması gerçekleşir.

Etkinleştirme Seçeneği ile Windows 10 Sürümünün Etkinleştirilmesi: 

Bir önceki uygulamada bulunan Güvenlik ve Güncelleştirme sayfasının solunda uzun bir sekme barı bulunur. Buraya tıklayarak Etkinleştirme seçeneğine gelinir. Dizüstü bilgisayar kullananlar için, Windows 10 açılmamış ise, ürün anahtarı bölümüne gerçek Windows 7 ya da Windows 8 ürün anahtarının girilmesi ile işlem sona erecektir. Windows 10 yükseltme işlem aşamaları bu şekilde gerçekleşir.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.